Anton Hrachovský Správy

Kone v novozámockom okrese v ohrození: Objavil sa nebezpečný vírus

Po okolitých krajinách dorazil nebezpečný vírus aj na Slovensko. Na zákerné ochorenie neexistuje žiadna prevencia ani vakcinácia.

Ilustračný obrázok k článku Kone v novozámockom okrese v ohrození: Objavil sa nebezpečný vírus
Zdroj: TASR

Koncom júla 2016 potvrdilo laboratórne vyšetrenie primárne ohnisko infekčnej anémie koní na Slovensku. Choroba bola diagnostikovaná u jedného koňa patriaceho súkromnému chovateľovi v obci Veľké Lovce (okres Nové Zámky). „ŠVPS SR Bratislava a RVPS Nové Zámky bezodkladne prijali nevyhnutné opatrenia na zabránenie šírenia infekčnej anémie koní na Slovensku. Opatrenia zahŕňajú dočasný zákaz pretekov a zvodov koní v 10 km pásme od ohniska choroby, klinické vyšetrenie všetkých koní v 10km pásme od ohniska choroby ako aj odber vzoriek na laboratórne vyšetrenie EIA.“ uvádza sa na webe Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky. Nákaza už udrela v takmer všetkých okolitých krajinách. Zaznamenali ju v Maďarsku, Rakúsku, Nemecku, Srbsku, Macedónsku alebo Rumunsku.

Na vírus spôsobujúci infekčnú anémiu trpia výlučne kone, doteraz neboli zaznamenané prípady infekcie u iných druhov zvierat. Vírus sa prenáša krvnou cestou, napríklad nesterilnými chirurgickými nástrojmi alebo injekčnými ihlami. Na spontánnom prenose sa významne podieľa krv cicajúci hmyz, ktorý pasívne prenáša vírus z infikovaných jedincov na zdravé (komáre, ovady či kliešte).

V Národnom žrebčíne už prijali opatrenia

V súvislosti s ochranou veľkochovu stanovil Národný žrebčín v Topoľčiankach s účinnosťou od 1. augusta 2016 veterinárne podmienky prepravy a účasti koní na podujatiach v Národnom žrebčíne ´Topoľčianky´. Všetky kone musia byť serologicky testované na infekčnú anémiu koní (IAE). Test nesmie byť starší ako 14 dní a potvrdenie o negatívnom výsledku musí byť zapísané do pasu koňa a predložené predtým, ako bude kôň vyložený v areáli Národného žrebčína.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM