Viktória Botošová Správy

Hoax alebo krutá realita... Prídeme v Zámkoch o možnosť fotenia takýchto záberov?

Internetom prebleskla správa, ktorá rozhnevala ľudí. Vyfotografujete si kostoly, kaplnky, či sochy v meste, publikujete ich na Facebooku, alebo na svojom blogu a môžete mať problém. Európsky parlament prejednáva úpravu, ktorá údajne zásadným spôsobom obmedzí slobodu fotografovania na verejnosti.

Ilustračný obrázok k článku Hoax alebo krutá realita... Prídeme v Zámkoch o možnosť fotenia takýchto záberov?
Foto: Viktória Botošová

Táto správa nenechala chladných ani Novozámčanov, ktorí na ňu zareagovali s veľkým rozhorčením. „Absurdita. Podľa môjho názoru sú oveľa dôležitejšie témy, ktorými by sa mali zaoberať v Europarlamente,“ hneval sa Karol (22), ktorému sa takáto úprava v Európskom parlamente nepáči.

„Myslím si, že je to naozaj krok vedľa od našich zástupcov v Europarlamente. Čo budú fotiť takí turisti, ktorí pôjdu na výlety a dovolenky s cieľom pokochať sa pamiatkami a kultúrnym dedičstvom? Vidím v tom rozhodne obmedzovanie slobody, s ktorým nesúhlasím,“ poznamenal Tomáš (25).

„Som zvedavá, čo na to povedia novinári a rôzny fotografi, ktorých napríklad takáto práca živí. Novinári budú musieť zrejme písať bez fotiek, ale čo tí fotografi,“ doplnila Denisa (28), ktorá síce nefotí veľa, ale úplne chápe hnev a rozhorčenie ostatných.

Zrušenie slobody panorámy

Ako informoval portál ephoto.sk, na zasadaní výboru Európskeho parlamentu pre právne záležitosti bol prijatý návrh správy k autorskému právu, ktorý na celoeurópskej úrovni žiada zrušiť tzv. slobodu panorámy. Európsky parlament sa chystá zásadným spôsobom obmedziť slobodu fotografovania. Môže sa stať, že turistom a amatérskym fotografom, ktorí fotografiu pamiatky (socha, budova) zverejnia na sociálnej sieti bude hroziť žaloba?

Sloboda panorámy “freedom of panorama" je právna úprava, ktorá hovorí, že všetko čo je permanentne vystavené na verejnom priestranstve je možné fotografovať a voľne zverejňovať. Legislatívny výbor navrhuje, aby komerčné používanie fotografií a videozáznamov diel, ktoré sú trvalo umiestnené na verejných miestach, bolo viazané na predchádzajúci súhlas autora alebo iných kompetentných osôb. Hlasovanie prebehne v júli.

Aká je pravda?

A čo na tieto vyjadrenia k návrhu hovorí český europoslanec Pavel Svoboda, ktorý uvedený návrh podporil? „Fotiť si samozrejme môže každý to, čo chce. Sloboda panorámy zostáva nedotknutá,“ povedal Svoboda, ktorý reagoval na nepresne formulované správy, ktoré sa šíria internetom a v elektronických médiách.

„Neverte všetkému, čo si prečítate na internete. Nikto amatérskych fotografov žalovať nebude,“ doplnil so slovami, že je to nezmysel. Ako spomenul, pokiaľ ide o úpravu slobody panorámy, Výbor pre právne záležitosti sa vyslovil pre použitie fotografií, videí, či iných zobrazení budov, či napríklad sôch umiestnených vo verejnom priestore iba na nekomerčné užitie.

Je to jednoduché. Keď ste turista a vyfotíte si nejakú pamiatku alebo modernú autorsky chránenú stavbu, poprípade ju nazdieľate na Facebooku, nič z toho pre vás podľa Svobodu neplynie. „Keď ste profesionál a začnete pred pamiatkou alebo v trafikách predávať svoje pohľadnice so snímkom domu, mali by ste požiadať autora stavby o súhlas či dohodu. Je veľký rozdiel medzi komerčným a nekomerčným použitím, to je snáď každému jasné,“ uzavrel Pavel Svoboda.

Zdroj: ephoto.sk

Foto: ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM