Anton Hrachovský Od Vás

FOTO: Fascinujúca blesková šou na kúsok od Zámkov: Príroda sa opäť predviedla

Okres Nové Zámky znova zasiahla letná búrka. Na fotografiách od nášho čitateľa si môžete pozrieť nočné nebeské divadlo, ktoré rozohrala nad naším okresom.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Fascinujúca blesková šou na kúsok od Zámkov: Príroda sa opäť predviedla
8
Galéria
Foto: Arnold Jančár

Búrky sa často postarajú o množstvo nepríjemností, na druhú stranu často prinesú uvoľnenie a očistia vzduch. Mnohých búrky desia, iní práve vtedy vyťahujú fotoaparát. V stredu 5. júla príroda opäť dokázala, aká vie byť mocná. Fascinujúce divadlo, ktoré predviedla nad Bešeňovom, sa podarilo fotoaparátom zachytiť nášmu čitateľovi Arnoldovi Jančárovi.

Letné búrky vznikajú tým, že vzduch sa nerovnomerne ohrieva – začína stúpať, čím sa zároveň aj ochladzuje. Pokiaľ je vzduch, ktorý vystúpil do určitej výšky stále teplejší ako okolitý vzduch, stúpa ďalej. Na jeho pôvodné miesto sa začne posúvať studený vzduch z vyššie položenej vrstvy, ktorý sa opäť začína prehrievať, pričom vytvára ten istý efekt. Keď sa tento vzduch dostane do tzv. kondenzačnej hladiny, vytvorí sa oblak. Pokiaľ je ohrievanie a vlhkosť potrebná pre tvorbu oblakov dostatočná, postupne sa vytvorí búrka.

Júlová búrka nad Bešeňovom v okrese Nové Zámky
8
Galéria
Foto: Arnold Jančár
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM