Tlačové správy

Elektronická cigareta na predpis

Britská vládna agentúra zameraná na verejné zdravie chce na základe nových dôkazov presadiť revolučné zmeny.

Ilustračný obrázok k článku Elektronická cigareta na predpis
Zdroj: Vaprio

Už celé roky sa diskutuje o potenciálnych rizikách pri používaní elektronických cigariet. Vo väčšine krajín sú radené na úroveň tradičných tabakových výrobkov. Posledné rozsiahle posúdenie dôkazov týkajúcich sa bezdymových zariadení, ktoré iniciovali experti na tabakové závislosti profesori Ann McNeillová a Peter Hajek, však prinášajú do problematiky vapingu úplne nové svetlo.

O tieto dôkazy sa opiera správa britskej vládnej agentúry Public Health England (PHE), ktorá chce e-cigarety zaradiť do zoznamu medicínskych prostriedkov určených na odvykanie od fajčenia. To by znamenalo, že lekári by ich mohli predpisovať pacientom a licencované zariadenia by sa predávali aj v lekárňach.

Päťpercentná hrozba

Výsledky výskumov a prieskumov, ktoré experti zhromaždili totiž dokazujú, že e-cigarety sú až o 95 percent menej škodlivé než tradičné tabakové produkty. Riziko vzniku rakoviny pri inhalovaní dokonca odhadujú len na jedno percento.

To sú údaje, ktoré verejnosť oficiálne nepoznala a mnoho fajčiarov je dodnes presvedčených, že prechodom na elektronické cigarety by svojmu zdraviu nepomohli. Riaditeľ oddelenia pre zlepšovanie zdravia PHE Profesor John Newton zdôrazňuje, že elektronická cigareta nielen menej ohrozuje vaperov, ale aj ich okolie.

Do ovzdušia sa z nich dostáva len zanedbateľné množstvo nikotínu. Prieskumy navyše hovoria, že zhruba dvadsaťtisíc fajčiarov ročne sa vďaka prechodu na vaping úplne vzdá tabakových výrobkov. „Bolo by tragické, keby tisícky fajčiarov neskoncovali s fajčením pomocou elektronickej cigarety len kvôli falošným obavám z ich škodlivosti,“ uviedol Newton.

Jedným zo zámerov PHE je preto dosiahnuť, aby vybrané bezdymové produkty získali licenciu ako medicínske pomôcky pre odvykanie od fajčenia a dostali sa nielen do obchodov v rámci zdravotníckych zariadení, ale aj do lekární. Rovnako chcú dosiahnuť, aby boli v nemocniciach vytvorené priestory pre vaperov.

Vyriešilo by sa tak porušovanie zákazov fajčenia v zdravotníckych inštitúciách. „Neexistuje žiadny dôvod, prečo by nemocnica nemala vyhradiť niektoré vnútorné priestory, kde by pacienti a návštevníci mohli vapovať,“ tlmočí server britských novín Independent slová šéfa oddelenia pre kontrolu tabaku PHE Martina Dockrella.

Dostanú licenciu?

Vládna agentúra plánuje aj ďalšie kroky, ktoré by pomohli popularizácii i regulácii elektronických cigariet a tým aj skvalitňovaniu verejného zdravia. K najpodstatnejším bodom patrí dôsledné a pravdivé informovanie verejnosti o pozitívach, ale aj rizikách elektronických cigariet.

Faktom totiž zostáva, že zariadenia na vapovanie sú vyrábané v rôznych krajinách, sú rozdielnej kvality, ich vývoj neustále napreduje a napriek všetkým pozitívam nie sú úplne bez rizika. Preto je potrebné, aby overené produkty mohli dostať licenciu ako medicínske pomôcky, čím by ich užívatelia získali istotu o ich bezpečnosti, kvalite a účinnosti. Aspoň na úrovni doterajších poznatkov a skúseností.

Samozrejme, najlepším spôsobom, ako chrániť svoje zdravie je prestať fajčiť úplne. Pre tých, ktorí sa však svojej závislosti na nikotíne nedokážu vzdať sa, minimálne v Spojenom kráľovstve, otvárajú úplne nové možnosti. Vďaka nim nebudú musieť predčasne zomierať, alebo v produktívnom veku navštevovať onkologické kliniky…

Zdroj: https://www.gov.uk/…dence-update

(PR) – Za obsah a obrazový materiál zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Vaprio
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM