Viktória Botošová Správy

Dobrá správa pre náš okres: Nová fabrika chce dať prácu desiatkam ľudí!

Ide o investíciu za takmer 50 miliónov eur. Tá však najprv musí prejsť pusudzovaním vplyvov na životné prostredie. Pozrite, čo tu chcú vyrábať.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa pre náš okres: Nová fabrika chce dať prácu desiatkam ľudí!
Zdroj: TASR

V Priemyselnom parku Štúrovo v okrese Nové Zámky plánuje spoločnosť Miper z Palárikova vybudovať závod na výrobu biopalív a bioriedidiel za približne 50 miliónov eur. Prevádzka navrhovaného závodu predpokladá vytvorenie 80 trvalých pracovných miest. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť ako navrhovateľ predložila na posúdenie vplyvov investície na životné prostredie (EIA).

Zaujímavá bio-výroba

„Účelom navrhovanej činnosti je výroba bio-butanolu, bio-acetónu a bio-etanolu z kukuričného zrna technológiou ABE (acetón, n-butanol, etanol). Táto technológia využíva ‚stekutenie‘ škrobu na cukry a ich následnú fermentáciu na výrobu biopalív a bioriedidiel, z toho ročne n-butanolu 30.000 ton, acetónu 15.000 ton a etanolu 5000 ton,“ spresnil investor.

Suroviny z ropy nahradí kukurica

Vstupnou surovinou do prevádzky bude kukurica v množstve približne 215.000 ton/rok, alternatívne melasa. Navrhovaný spôsob výroby nahradzuje v súčasnosti používané suroviny z ropy.

S výstavbou investície sa podľa zámeru má začať v januári 2017 a ukončenie sa očakáva v decembri toho istého roku. Miper Palárikovo vznikla v júni 2011. Predmetom jej činnosti je okrem iného sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, ako aj uskutočňovanie stavieb a ich zmien.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM