Anton Hrachovský Rôzne

Diaľničné a cestné sľuby politikov: Prác v okrese Nové Zámky sa dočkať nemusíme

Diaľnice či rýchlostné cesty - mnoho z toho bolo v jednotlivých regiónoch nasľubované, zatiaľ bez efektu. Podľa organizácie INEKO ani budúcnosť nevyzerá ružovšie. Týka sa to aj Nových Zámkov.

Ilustračný obrázok k článku Diaľničné a cestné sľuby politikov: Prác v okrese Nové Zámky sa dočkať nemusíme
Zdroj: TASR

Veľa sa v poslednej dobe narozprávalo o diaľničnom obchvate v Prešove. Ten by mal vyrásť na rýchlostnej ceste R4, smerom od Prešova na Poľsko. Okrem tohto obchvatu je v plánoch Ministerstva dopravy aj niekoľko ďalších komunikácií – či už diaľnic alebo rýchlostných ciest. Práve v druhej spomínanej kategórii figurujú i dva úseky týkajúce sa Nových Zámkov. Ako však popisuje Ineko v najnovšej štúdii, množstvo plánovaných úsekov je finančne nepokrytých. V praxi to znamená, že boli sľúbené, ich realizácia je však nepravdepodobná.

Finančne kryté ale aj nie

Ineko zverejnilo analýzu o tom, ako politici na Slovensku živia hlad po diaľniciach za akúkoľvek cenu a neponúkajú reálne riešenia. Doprava na Slovensku spotrebúva 4. najväčší balík verejných zdrojov. Viac peňazí ide len na sociálne zabezpečenie, zdravotníctvo a vzdelávanie.

„Namiesto verejného pranierovania konkrétnych politikov, ktorí klamali verejnosť nereálnymi sľubmi, médiá väčšinou akceptujú a nekriticky šíria nové sľuby. Rezort dopravy nie je nútený hľadať primerané, financovateľné a udržateľné riešenia dopravných potrieb celého Slovenska. Naopak, politikom v jeho vedení (ale aj v opozícii či v regiónoch) sa skôr vypláca ďalej sľubovať nesplniteľné. Tým živia nereálne očakávania, ktoré zákonite prinesú neskôr ďalšiu frustráciu ľudí,“ uvádza sa v správe INEKO.

Podľa Ineka je háčik v tom, že podobne ako v štátnom IT či v zdravotníctve, ani v doprave nie je hlavným problémom nedostatočný balík financií ale spôsob, ako sa rozdeľujú a vynakladajú. Súvisí to s čoraz väčším deficitom odbornosti v riadení i s uprednostňo­vaním súkromných záujmov nad verejným.

Medzi sľuby sa dostali aj Nové Zámky

Sľúbených úsekov má Národná diaľničná spoločnosť(NDS) v príprave až vyše 60. Eurofondmi a zdrojmi štátneho rozpočtu je krytých však len niekoľko. Zlé je, že medzi nekrytými úsekmi sú i dve rýchlostné cesty týkajúce sa Nových Zámkov.

V plánoch rýchlostných ciest na Slovensku, ktoré nie sú finančne kryté, figurujú aj Nové Zámky.

  • R7 Holice – Nové Zámky (650 mil. eur)
  • R7 Nové Zámky – Lučenec (1 200 mil. eur)

Podľa Ineka NDS na svojej web-stránke hrubo zavádza, keď pri vyše 60 úsekoch v príprave uvádza začatie najneskôr v roku 2020. Týka sa to aj vyššie spomínaných dvoch úsekov. Navyše, Ministerstvo dopravy a výstavby SR zhruba polovicu z celkovej hodnoty finančne nekrytých projektov prezentuje ako prioritné.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM