Anton Hrachovský Rôzne

Deň so zdravými potravinami si užili aj deti v Zámkoch: Záujem bol veľký, FOTO

Kampaň za zdravšie stravovanie na školách, ktorej autorom je svetoznámy kuchár Jamie Oliver, navštívila ako jedno zo štyroch slovenských miest aj Nové Zámky.

Ilustračný obrázok k článku Deň so zdravými potravinami si užili aj deti v Zámkoch: Záujem bol veľký, FOTO
Foto: Anton Hrachovský

Slávny šéfkuchár Jamie Oliver šíri myšlienku zdravého varenia po celom svete. Jedným zo štyroch miest na Slovensku, kde sa podujatie inšpirované jeho osvetou odohralo, sú aj Nové Zámky.

Ovocie či zelenina?

V priestoroch Cisársko-kráľovskej jazdiarne mohli návštevníci ochutnať zdravé jedlá a porozprávať sa o zdravej životospráve. V máji sa totiž na celom svete konal Food Revolution Day – Oliverova celosvetová výzva zdravo sa stravovať a žiť kvalitnejší život. Nové Zámky boli jedným zo štyroch miest na Slovensku, kde sa toto podujatie uskutočnilo. Organizátori pripravili verejnú besedu spojenú s ochutnávkou zdravých potravín, detskými hrami a servírovaním zeleniny a ovocia.

„Je to preto, že tu bývam. Toto je región, kde vyrastajú moje deti. Žijem tu už 12 rokov a stretla som tu veľa ľudí, pre ktorých sú deti veľmi dôležité, takže som ani nemala veľké obavy ísť do tejto krásnej akcie. Nakoniec sa mi to aj potvrdilo, že sa prihlásilo množstvo dobrovoľníkov,“ povedala ambasádorka nadácie Jamieho Olivera Jarka Kreškóciová.

Majú deti radšej ovocie alebo zeleninu? „Dobrá otázka, povedala by som, že je to tak pol na pol. Je veľa detí, ktoré ovocie veľmi nemusia ale sú skôr také ´mrkvičkové´. Ale na druhej strane sú aj deti, ktoré by od rána do večera hrýzli len jablko a zelenina im nič nehovorí. Je to len otázka vzdelávania, aby som dokázali chytiť, očistiť si to a ochutnať,“

Na ťahu sú riaditelia i rodičia

Cieľom projektu Jamieho Olivera je dostať náuku o zdravom stravovaní do školských osnov. „Ja som už začala s programom Zeleninkové šialenstvo. Je to program obsahujúci 44 tém, je k tomu vypracovaná metodická príručka. Každý týždeň sa vyberie jedna zelenina a takto sa o nej deti učia celý rok – ochutnajú ju, nakrájajú, je to zážitkové učenie,“ povedala Kreškóciová s tým, že o jej program je záujem nielen v Nových Zámkoch, ale i v Nitre, Košiciach a Bratislave.

Všetko je o ľuďoch. Stretávam pani učiteľky, ktorým na tom veľmi záleží ale nájdu sa aj také, ktoré povedia, že návyky idú z domu, že to jedno. Je to v povedomí ľudí, že čo je dôležité a ako si deti vážime. Riaditelia majú obrovský vplyv na to, aby sa deti k zelenine a ovociu dostali,“ vysvetľuje Jarka Kreškóciová a zároveň dodáva: "Vidím to tak 50 na 50 – aj riaditelia ale aj rodičia majú veľký vplyv. Samotní riaditelia i učitelia sú zároveň i rodičmi a preto by sa mali všetci spojiť pre túto dobrú vec.

Food Revolution Day 2017 v Nových Zámkoch
13
Galéria
Foto: Anton Hrachovský
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM