Viktória Botošová Správy

Chrípka v našom okrese stále zúri: Počet ochorení stúpa, nevyučuje sa už v desiatkach tried!

Mimoriadny stav trvá aj v novozámockej nemocnici. Brány pre verejnosť sú stále zatvorené. Percentá chorých vzrástol. Čísla epidemiológov hovoria za všetko.

Ilustračný obrázok k článku Chrípka v našom okrese stále zúri: Počet ochorení stúpa, nevyučuje sa už v desiatkach tried!
Zdroj: TASR

Mimoriadny stav v novozámockej nemocnici pretrváva. Brány pre verejnosť sú stále zatvorené. O zákaze návštev v novozámockej nemocnici sme vás už informovali v článku – Chrípka zatvorila aj brány nemocnice: Zákaz návštev platí do odvolania.

Ohľadom epidemiologickej situácie vo výskyte akútnych respiračných ochorení (ARO) a chrípke podobných ochorení (CHPO) v okrese Nové Zámky, nás informoval MUDr. Juraj Benko – vedúci oddelenia epidemiológie RÚVZ.

„V priebehu 5. kalendárneho týždňa sme zaznamenali v okrese Nové Zámky absolútne 4652 akútnych respiračných ochorení a 2260 ochorení na chrípku,“ konštatuje Benko.

Oproti predchádzajúcemu kalendárnemu týždňu došlo k ďalšiemu nárastu chorobnosti. „Počet ochorení na 100 000 obyvateľov okresu, u ochorení na ARO o 9,1% a u ochorení na CHPO o 12,5%. Z celkového počtu akútnych respiračných ochorení tvorí počet chrípke podobných ochorení 48,58%,“ uvádza tieto hodnoty vedúci oddelenia epidemiológie.

Počet komplikácií, ako zápaly pľúc, zápaly prínosových dutín a zápaly stredného ucha, tvoria podľa jeho slov 3,4% z celkového počtu ARO.„V rámci odberov biologického materiálu na dôkaz pôvodcov chrípky bol potvrdený vírus chrípky typu A H1N1/7/2009 pdm. California like,“ vysvetľuje Benko.

Podľa ďalších slov Juraja Benka, v rámci výskytu kolektívnych epidémii bol pozastavený vyučovací proces v 20 školských kolektívoch, v 12 základných, v 5 materských a v 3 špeciálnych základných školách v okrese.

„V porovnaní dvoch po sebe idúcich kalendárnych týždňov je možné konštatovať ďalší nárast akútnych respiračných ochorení ako i chrípke podobných ochorení v rámci okresu Nové Zámky, ktorý však už nebol taký prudký. Dochádza prakticky ku kulminácii epidemického procesu šírenia nákazy u ARO a CHPO. Predpokladáme postupné odznievanie epidemického procesu šírenia nákazy v ostatných týždňoch, čo však nevylučuje prípadný ďalší mierny vzostup chorobnosti,“ dodal Juraj Benko.

Čítajte aj:

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM