Webnoviny - Rôzne

Bojuje sa proti obezite u detí

Predstavitelia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) dnes na tlačovej konferencii predstavili správu o plnení Národného programu prevencie obezity (NPPO) v rokoch 2008 až 2010.

Cieľom NPPO je zabrániť vzniku nadhmotnosti a obezity u detí a zastaviť a následne znížiť nárast počtu ľudí trpiacich týmito zdravotnými problémami, pričom program sa zameriava na výživu aj pohybové aktivity ľudí.

V rámci plnenia NPPO spustil v roku 2008 ÚVZ SR viacero projektov a programov zameraných na redukciu nadváhy a obezity u detí. Jedným z nich je napríklad program Školské ovocie, do ktorého je zapojených takmer 330-tisíc detí z celého Slovenska. Súčasťou tohto programu je aj monitoring o stravovacích návykoch detí, pričom vstupné údaje boli získané na jeseň minulého roku. Tieto údaje sa budú porovnávať s výstupnými údajmi, ktoré sa budú získavať tento rok na jeseň.

Ďalším projektom je Gym Fit určený rovnako deťom ako aj dospelým, ktorého cieľom je zvyšovanie telesnej zdatnosti všetkých vekových skupín obyvateľstva formou spontánnej pohybovej aktivity podporovanej výchovou k zdravému životnému štýlu. Na antropometrických meraniach v rámci tohto projektu sa zúčastnilo približne 1800 detí z materských a základných škôl. ÚVZ SR v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou organizuje akciu s názvom Deň pre Vaše zdravie, na ktorej sa v minulom roku zúčastnilo takmer 1000 ľudí.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú okrem toho aj svoje lokálne programy a v oblasti prevencie nadhmotnosti a obezity vykonávajú poradenskú činnosť pre všetky vekové kategórie. V roku 2009 vyšetrili v poradniach zdravia 24 559 klientov, odborné poradenstvo v oblasti pohybovej aktivity poskytli 3 433 ľuďom a odborné poradenstvo v oblasti zdravej výživy 7 629 klientom.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM