Viktória Botošová Samospráva

Alergici šťastím bez seba: Mesto začalo s kosením, poznáme presný harmonogram!

Problém vysokého trávnatého porastu trápi aj naše mesto. Nejeden Novozámčan sa sťažuje na miestami skutočne vysokú trávu. Pozrite si plánovaný rozpis prác, ulicu po ulici.

Ilustračný obrázok k článku Alergici šťastím bez seba: Mesto začalo s kosením, poznáme presný harmonogram!
Foto: Viktória Botošová

Vysoká tráva bráni deťom v pobehovaní po ihriskách a nadšení nie sú ani psíčkari, ktorí už vyberali svojim miláčikom nejedného kliešťa. Aj tento akútny problém sa okrem množstva iných tém, riešil aj na pondelkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Problém trápi viacerých

„Dážď v máji pre poľnohospodárov znamená zlato, ale pre mesto asi len výdavky, a to z hľadiska kosenia trávy,“ začal poslanec László Forró a jeho návrh o možnosti riešenia znel takto. „Nedal by sa urobiť harmonogram, v ktorom oboznámime občanov o tom zhruba v ktorých lokalitách prebehne kosenie,“ navrhol a dodal, že by to bolo výhodou aj pre obyvateľov mesta, ktorý by vedeli vopred odparkovať svoje autá. K téme nepokosenej trávy v jednotlivých lokalitách sa vyjadrili aj viacerí poslanci, niektorí dostali aj podnety od občanov.

Riešenie problému

Ku koseniu sa na zastupiteľstve vyjadril aj riaditeľ príspevkovej organizácie Novovital, ktorá ma údržbu verejne zelene na starosti.

„Kosenie mesta prebieha každý rok, už od prvého aprílového týždňa. Proces dostať sa z jednej strany mesta na druhú trvá 5 až 6 týždňov. Každý rok sa mesto kosí zhruba sedemkrát. Teraz sme uprednostnili aj kvôli májovým oslavám verejné priestranstvá, ako v Bereku tak aj na Čerešňovej ulici, čiže hrádzu. Momentálne sme na Bratislavskej ceste a postupujeme ďalej,“ povedal v pondelok riaditeľ Novovitalu Ľudovít Lebó.

S nápadom harmonogramu kosenia ochotne súhlasil.

„Návrh zverejniť harmonogram, si viem predstaviť, že budeme týždenne zverejňovať, ktoré ulice sa budú kosiť. Je to bez problémov zvládnuteľné z našej stránky. Môžeme to zverejňovať na našej webstránke ale aj na mestskej webstránke.

Ako však dodal, dá sa to urobiť len formou približných termínov, nakoľko práce kosenia sa odvíjajú aj od počasia, ktoré môže harmonogram posunúť.

Aktuálny harmonogram:

Od 4.5.2015 – 7.5.2015 sa budú kosiť ulice:

  • Božena Nemcová
  • G.Bethlena
  • Jánošíkova
  • S.H.Vajanského
  • Žerotínova bašta
  • Hradná

„Na týchto uliciach budú pracovať zamestnanci Novovitalu – príspevkovej organizácie mesta Nové Zámky, a z toho dôvodu prosíme vodičov, aby si svoje motorové vozidlá zaparkovali tak, aby nebránili prístupu k trávnatým plochám,“ uvádza Ľudovít Lebó v ozname na webe organizácie.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM