Webnoviny - Rôzne

Levické mliekárne vlani so stratou 527 tis. eur

Levické mliekárne, a.s. (Levmilk) evidovali v minulom roku tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb v objeme 21,124 mil. eur.

V porovnaní s rokom 2009 ide o 13-percentný pokles. Spoločnosť však zaznamenala nárast tržieb z predaja tovaru, ktoré vlani medziročne posilnili o 66 % na 3,362 mil. eur. Ku koncu decembra hospodárili Levické mliekárne so stratou 527 tis. eur, keď v roku 2009 zaznamenali zisk 125 tis. eur. Celková zadlženosť firmy dlhodobo osciluje na úrovni 78 % a potreba čistého prevádzkového kapitálu na úrovni 2,5 mil. eur.

Spoločnosť v minulom roku nakúpila 42,8 tis. ton surového kravského mlieka v hodnote 12,426 mil. eur. Z celkového nakúpeného mlieka sa 91,9 % spracovalo v komoditách, keď sa najviac minulo na sušené mlieko, nasledovali prírodné syry, niva a konzumné mlieko. V tomto roku chcú Levické mliekárne zvýšiť tržby za vlastné výrobky a služby o 13 %, čo však bude závisieť od kontinuálneho predaja a zvýšenia odbytových cien vlastných výrobkov. Spoločnosť plánuje taktiež nakúpiť 45 tis. ton surového kravského mlieka, čo je o 4 % viac ako vlani. Zamerať sa chce predovšetkým na výrobu konzumného mlieka, prírodných syrov a nivy. V oblasti inovácii plánujú Levické mliekárne v tomto roku zahájiť výrobu a predaj ochutených mliečnych a kyslomliečnych nápojov v PET fľašiach.

Spoločnosť Levické mliekárne vznikla v roku 1992 transformáciou zo štátnej spoločnosti Milex Levice. Jej hlavnou činnosťou je nákup kravského mlieka a jeho spracovanie na mliekárenské výrobky. Majoritný, viac ako 85-percentný podiel v spoločnosti vlastní firma United Industries, a.s. Bratislava, zvyšok držia drobní akcionári, Multicredit finance Žilina a Global Pacific West Bratislava.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM