Ilustračný obrázok k článku V Nitre postavia takmer TISÍC štátnych nájomných BYTOV: Vznikne nová mestská štvrť
Zdroj: Dnes24.sk , TASR/Jakub Kotian

V Nitre postavia takmer TISÍC štátnych nájomných BYTOV: Vznikne nová mestská štvrť

Byty budú stavať súkromní investori. Všetky majú vyrásť v novej lokalite.

Správy
Správy

V Nitre postavia takmer TISÍC štátnych nájomných BYTOV: Vznikne nová mestská štvrť

Byty budú stavať súkromní investori. Všetky majú vyrásť v novej lokalite.

Ilustračný obrázok k článku V Nitre postavia takmer TISÍC štátnych nájomných BYTOV: Vznikne nová mestská štvrť
Zdroj: Dnes24.sk , TASR/Jakub Kotian

Štát pred niekoľkými dňami spustil nezáväznú registráciu pre ľudí, ktorí majú záujem o štátom podporované nájomné byty.

Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) už eviduje viac ako 4-tisíc nezáväzných formulárov o nájomné byty určené pre strednú a nižšiu príjmovú skupinu.

Záujem je veľký

Najviac žiadostí Agentúra momentálne evidujeme o byty na západnom Slovensku. Polovica záujemcov prihlásených za prvý deň by chcela bývať v Bratislavskom, Trnavskom alebo Nitrianskom kraji.

„AŠPNB v súčasnosti komunikuje s investormi, ktorým vláda schválila v decembri investičné zmluvy, poisťovňa Kooperativa a spoločnosť WBG, a v priebehu nasledujúcich mesiacov sa očakáva podanie prvých projektov s nájomnými bytmi na schválenie. Následne bude možná aj záväzná registrácia záujemcov o konkrétny byt,“ stojí na stránke najomnebyvani­e.gov.sk.

Pilotný projekt nájomných bytov od dvoch investorov má priniesť približne 9-tisíc bytov za 1,5 miliardy eur. Agentúra stále rokuje aj s ďalšími investormi, ktorí majú záujem na Slovensku stavať nájomné byty.

Prečítajte si tiež

Nové byty v Nitre

Byty sa budú stavať vo veľkom aj v Nitre. Hovorca mesta Tomáš Holúbek nám potvrdil, že súkromní investori už prejavili záujem o výstavbu štátnych nájomných bytov.

Podľa Hospodárskych novín má byť jedným z investorov Kooperativa.

Kde ich postavia?

Termín začatia výstavby podľa hovorcu mesta ešte známy nie je. Projekt je podľa jeho slov ešte len v počiatočnej fáze.

Známe je však to, kde sa budú nové byty nachádzať a aj to, koľko ich bude.

„Lokalita, o ktorej hovoríme, sa nachádza na Šindolke. Bytov v tejto lokalite bude celkovo 965, postavené budú v niekoľkých etapách a projektoch,“ povedal hovorca.

Samospráva sa na výstavbe bytov podieľať nebude. „Ide čisto o súkromných investorov. Mesto Nitra obstaralo Územný plán zóny (ÚPZ) v spolupráci s týmito investormi. V tomto ÚPZ je zaregulované celé územie Šindloka 1 tak, aby tu vznikla zmysluplná mestská štvrť,“ dodal hovorca mesta.

Ako budú vyzerať?

„Byty budú postavené v trhovom štandarde, ktorý ponúkajú súkromní developeri a zodpovedá súčasným požiadavkám trhu na kvalitu. Nejde o žiadne sociálne byty alebo štartovacie byty pre mladé rodiny, z ktorých sa musia ľudia po nejakom čase vysťahovať. Bývanie v štátom podporovanom nájomnom bývaní bude garantované dlhodobo,“ uvádza sa na stránke statnynajomny­byt.sk.

Výhodou má byť výška nájmu, ktorá by mala byť lacnejšia v priemere o 62 % oproti splátke hypotéky. Podľa cenovej mapy by mal nájom jednoizbového bytu stáť v Nitrianskom kraji 113 eur, nájom dvojizbového bytu 177 eur, trojizbového 248 eur a pri štvorizbových bytoch by sme za nájom mali platiť 287 eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín