Futbal

Obrovská rana pre FC Nitra: Klub s odvolaním NEUSPEL a nezískal ligovú licenciu!

Nitriansky futbal dostal ďalšiu ranu. Po vypadnutí z najvyššej súťaže FC Nitra neuspelo s odvolaním v licenčnom konaní.

Ilustračný obrázok k článku Obrovská rana pre FC Nitra: Klub s odvolaním NEUSPEL a nezískal ligovú licenciu!
Zdroj: Dnes24.sk

FC Nitra a FK Poprad nedostali od prvostupňového orgánu licenčného konania (POLK) po tri licencie na nasledujúcu sezónu. Oba kluby mali možnosť voči tomuto rozhodnutiu sa do 12. mája 2021 odvolať. Právo využili len zástupcovia nitrianskeho klubu, Popradčania ako vypadávajúci tím z II. ligy si to právo neuplatnili.

V štvrtok zasadal odvolací orgán licenčnej komisie (OOLK), ktorý napokon pre mužský tím FC Nitra licenciu na sezónu 2021/2022 neudelil.

Nesplnili požiadavky

Smernica klubového licenčného systému SFZ predpisuje a ukladá povinnosti, ktoré musia kluby a ich družstvá splniť, ak chcú súťažiť v príslušných súťažiach.

Nitrania počas prvostupňového konania nesplnili minimálne požiadavky infraštruktúrnych a finančných kritérií.

„Pred tým, ako členovia OOLK začali rozhodovať o podaných odvolaniach, rokovali, či k samotnému úkonu vôbec príde. Nitrania nepodali odvolanie tak, ako mali, to znamená doporučenou poštou a najneskôr do 12. mája. Podali ho prostredníctvom kuriéra, ktorý ho na SFZ doručil 13. mája na obed. Napokon odvolací orgán ale došiel k názoru, že je známa aktuálna pandemická situácia a s tým spojené obmedzené fungovanie pošty. Odvolací orgán teda akceptoval spôsob doručenia odvolaní A-tímu mužov, žien a Futbalovej akadémie a členovia OOLK ich prerokovali,“ povedal pre web SFZ manažér klubového licenčného systému zväzu Milan Vojtek.

Na základe preverenia odvolacej dokumentácie FC Nitra bola pre OOLK vypracovaná podkladová správa.

Aktuálne zo Slovenska

„Odvolací orgán dospel k tomu, že vyhovel odvolaniu ohľadne Futbalovej akadémie, I. ligy žien a nevyhovel odvolaniu, týkajúceho sa udelenia licencie pre Fortuna ligu a klubové súťaže UEFA,“ s konštatoval Vojtek a pridal aj dôvody tohto rozhodnutia:

„Prvý dôvod je, že chýbala zmluva o prenajme štadióna na nasledujúcu licenčnú sezónu. Klub predložil iba žiadosť o obnovenie certifikátov a pasportov štadiónov, na ktorých hrávajú ženy, mládež a muži. Podľa zástupcu klubu bol podpísaný dodatok doterajšej nájomnej zmluvy, ale tento súčasťou odvolacej dokumentácie klubu nebol. Z tohto dôvodu neboli splnené požiadavky infraštruktúrnych licenčných kritérií. V smernici sa jednoznačne píše, že ak klub alebo žiadateľ o licenciu nevlastní štadión, musí predložiť platnú nájomnú zmluvu na celú nasledujúcu licenčnú sezónu, čo sa nestalo. Druhým dôvodom neudelenia licencie boli nesplnené požiadavky finančných licenčných kritérií. Klub podľa odvolacieho orgánu nepreukázal, že nemá záväzky po lehote splatnosti voči hráčom a zamestnancom. Tu bolo problematických oblastí viac, ale asi najviac zarezonovali pokuty, udelené viac ako desiatke hráčov. Toto OOLK posúdil ako konanie v rozpore s platným právnym poriadkom Slovenskej republiky a zároveň ako účelové konanie v rozpore s dobrými mravmi. Ďalšia vec je, že viacerí zamestnanci boli síce vyplatení, ale bolo to koncom apríla alebo do 10. mája, a to bez akéhokoľvek súhlasu zamestnancov s takýmto vyplatením. Pretože, ak sa to udialo po 31. marci, tak je na to potrebná vzájomná dohoda alebo splátkový kalendár, čo klub neurobil. OOLK kvitoval, že klub viacerých hráčov vyplatil, ale nepostupoval podľa toho, ako to ukladá smernica klubového licenčného systému. Podľa jej znenia je takáto platba naďalej považovaná za záväzok po lehote splatnosti, ak hráč či zamestnanec klubu pred 31. marcom nepodpísal súhlas, že dlžná suma bude vyplatená v neskoršom termíne. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že tento rok, kvôli pretrvávajúcej pandémii koronavírusu, UEFA umožnila odloženie splatenia až 15% záväzkov po lehote splatnosti až do 30.6.2021. V prí­pade dvoch zdravotných poisťovní boli splátkové kalendáre uzatvorené až po 31. marci, o čom svedčí aj dokumentácia, ktorú klub predložil na odvolacie konanie. V prvom prípade je napríklad jasné, že klub podal žiadosť o odsúhlasenie splátkového kalendára až 7. apríla a v druhom bola žiadosť klubu odsúhlasená 6. apríla. Oba termíny sú teda po 31. marci. Hoci aj tu klub dlžoby spláca, naďalej sa to berie ako záväzok po lehote splatnosti,“ podrobne ozrejmil Vojtek.

Viac správ zo športu

Ženy a akadémia

„Klub zároveň nesplnil ani požiadavky infraštruktúrnych a finančných licenčných kritérií, ktoré v rovnakom rozsahu platia aj pre udelenie licencie pre II. ligu mužov,“ uvádza sa v oficiálnej zápisnici OOLK.

OOLK vyhovel odvolaniu FC Nitra pre Futbalovú akadémiu a I. ligu žien.

„Licenciu pre najvyššiu domácu súťaž a klubové súťaže UEFA vytvorila UEFA a my sme si ju museli adaptovať do našich podmienok. Ale licenciu pre mládež udeľujeme podľa smernice SFZ o licenčnom systéme mládeže, ktorá nenarába s dátumom 31. marec. Smernica hovorí, že v čase konania o udelenie licencie, čo je aktuálne od 30. novembra 2020 do 31. mája 2021, musí klub preukázať, že nemá záväzky po lehote splatnosti voči zamestnancom, trénerom mládeže a voči daňovým a sociálnym inštitúciám, čo sa aj stalo. V tomto prípade nevadí, že zamestnanci v FC Nitra boli vyplatení počas apríla a mája, pretože licenčné konanie skončí 31. mája. Čo sa týka žien, tam klub preukázal, že požiadal o obnovenie certifikátov a pasportov ihrísk, na ktorých hrajú ženy a mládež, že nemá profesionálne hráčky a zamestnanci chýbajúci v elektronickom module licenčných konaní (systém pre licenčné konanie klubov Fortuna ligy) boli dokladovaní v dokumentácii predloženej úseku mládeže SFZ, ktorý zastrešuje aj ženský futbal, ktorý ju preveril a odsúhlasil,“ dodal Vojtek.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM