Rastislav Búgel Správy

Obrazom: Z mierovej misie UNFICYP sa vrátilo 84 slovenských vojakov

Slávnostným nástupom v priestoroch Protilietadlovej raketovej brigády v Nitre dnes zástupcovia Ozbrojených síl (OS) SR privítali profesionálnych vojakov, ktorí sa vrátili z misie UNFICYP na Cypre. Z mierovej misie OSN prišlo 84 vojakov, ktorých v týchto dňoch strieda nový kontingent.

Ilustračný obrázok k článku Obrazom: Z mierovej misie UNFICYP sa vrátilo 84 slovenských vojakov
Zdroj: TASR

Slovenskí profesionálni vojaci na Cypre strážia prímerie medzi tureckou a gréckou komunitou. Misia UNFICYP je najstaršou misiou OSN, založená bola v roku 1964. Slovenská republika sa do nej zapojila v roku 2001, od roku 2010 je v garancii Vzdušných síl OS SR, ktoré zodpovedajú za prípravu vojakov na misiu.

„Máme mandát na 280 vojakov, v skutočnosti máme na Cypre 159 našich ľudí. Rotácie vykonávame dvakrát ročne,“ konštatoval veliteľ Vzdušných síl OS SR Miroslav Korba.

Cieľom a poslaním misie je udržiavať status quo vo vnútri nárazníkovej zóny, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove, vrátane vykonávania humanitárnej úlohy. Na Cypre sa dodnes vystriedalo viac ako 30 rotácií a vyše 2500 slovenských vojakov.

Podľa bývalého veliteľa jednotky UNFICYP Jaroslava Bitalu je na misii najzložitejšia práca s ľuďmi, ktorá je zameraná na diplomaciu. Hlavnou úlohou vojakov je strážiť nárazníkové pásmo a kontrolovať pozície jednotlivých opozičných síl. Podľa Bitalu sa v poslednom období situácia na Cypre výrazne zmenila a upokojila. „Na severnom Cypre priniesli voľby nového lídra. Zintenzívnili sa rozhovory medzi lídrami obdivoch strán Cypru, ktorí sa predtým nestretli osem mesiacov a teraz rokujú každé dva týždne. Došlo k drobným ústupkom, napríklad sa zrušili víza pri prechode na severnú stranu. Lídri rokujú aj o otvorení nových priechodov medzi tureckou a južnou stranou ostrova,“ opísal súčasnú situáciu na ostrove Bitala.

Obrazom: Z mierovej misie UNFICYP sa vrátilo 84 slovenských vojakov
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM