Kultúra

Objavte poklady neďalekej obce: Za jej názvom stojí podľa povesti biely slon

Minulosť významného sídla pripomínajú v obci Horné Lefantovce tri kaštiele. Obec však myslí aj na budúcnosť a plánuje výstavbu bytových domov.

Ilustračný obrázok k článku Objavte poklady neďalekej obce: Za jej názvom stojí podľa povesti biely slon
Foto: Klaudia Goncalves / Zdroj: Dnes24.sk

Obec Horné Lefantovce leží na úpätí tribečského pohoria severozápadne od Nitry. V minulosti šlo o významné sídlo, o čom svedčí fakt, že sa tam dodnes zachovali tri kaštiele a zvyšky panskej kúrie. Záznam o miestnom kostole navyše patrí k najstarším dokladom o katolíckom chráme na Slovensku.

Podľa povesti vznikol názov obce podľa bieleho slona, ktorého mal miestny zemepán v 11. storočí darovať uhorskému kráľovi Kolomanovi.

„Ten sa svojmu služobníkovi odvďačil tak, že mu dal do dŕžavy obec, ktorú obýval. Príslušníci rodu potom dostali prídomok podľa latinského pomenovania slona, teda de Elephant, čiže z Lefantoviec,“ vysvetľuje starosta obce Martin Cibula.

V pláne je výstavba

V súčasnosti majú Horné Lefantovce 880 obyvateľov. Podľa starostu ich momentálne najviac trápi nedobudovaná kanalizácia a vodovod. Výstavba inžinierskych sietí sa už začala. Obec chce vodovod a kanalizáciu postupne dobudovať do roku 2026.

K väčším investíciám bude patriť aj pripravovaná rekonštrukcia školy v hodnote 350 000 eur i výstavba nájomných bytov. Počas troch až štyroch rokov by tam mali vyrásť domy, v ktorých bude 24 bytových jednotiek.

Financie na výstavbu chce obec získať predovšetkým zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Celkové náklady sú vyčíslené na 1,5 milióna eur. „Radi by sme aj takýmto spôsobom zvýšili počet obyvateľov. Dopyt po bývaní tu je,“ pripomenul Cibula.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM