Simona Chrappová Rôzne

Obišla kríza gastronomické zariadenia?

Ako reťazová reakcia sa šíri celým svetom a nevyhlo sa jej i naše mesto. Mnohé reštaurácie znižujú stavy a zatvárajú, pretože vďaka kríze sa z ich terajšej tržby nedá vyžiť.

V určitom časovom období sa vám môže zdať, že Nitra sa stáva mestom duchov. Momentálne to má na svedomí najmä leto, pretože veľká časť obyvateľov mesta- študenti, sa presunula do svojich skutočných domovov. Pešia zóna počas víkendov vymrela a pomaly prežíva s vidinou lepšieho zajtrajška. Ako toto obdobie prežívajú nitrianske „gastro“ podniky? Množstvo z respondentov zareagovalo na otázku, že „Ako prežívate krízu?“ mlčaním. Vraj sa boja o svoju robotu, tak nechcú nič vravieť. Čo ak by majiteľ nesúhlasil… Ale nám sa predsa len podarilo dostať pár vyjadrení.

Syn majiteľa penziónu „Bobo“, Lukáš Chlebo, sa o k problematike vyjadril celkom stručne: „Prirodzene, že cítime úbytok zákazníkov, ktorý pripisujeme najmä kríze. Veľa našich hostí využilo služby nášho penziónu najmä na služobné cesty, ale tých v tejto dobe ubudlo. Firmy jednoducho skracujú opasky svojho rozpočtu. A aj preto my, namiesto čakania, sa snažíme zákazníkov „naháňať“ po celom regióne“. Inak sa ku téme nevyjadrila ani Sofia Malinová, majiteľka Caffee House: „Hoci robíme jednu z najlepších káv na okolí a máme širokú paletu miešaných drinkov, ledva si udržíme úroveň našich stálych štamgastov. Noví zákazníci nie sú. Hospodársku krízu pociťujeme, tržby klesli pomaly až o polovicu.“ Naopak, zamestnankyňa Danka z cukrárne Bilich, o kríze nevraví ako o nejakej hrozbe. „Robila som tu aj v zime a nemám pocit, že by zákazníkov nejako rapídne ubudlo. Máme stále taký istý počet návštevníkov. Ľudia si pre ten svoj obľúbený zákusok prídu vždy.“
Hrozí Nitre, že namiesto zvuku klebiet, vône kávy a cinkotu príboru sa bude dívať len na prázdne miesta? Boj o zákazníka sa práve začal.

kríza v podnikoch
9
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM