Valovičová Zuzana Rôzne

Obdobie dovoleniek láka zlodejov

Obdobie prázdnin je jedným z najrizikovejších období, kedy viac ako inokedy hrozí, že do vašej domácnosti zavítajú cudzí návštevníci. Ľudia si užívajú čas voľna a dovoleniek v domnienke, že ich majetok je v bezpečí. Ale čo ak nie je? Vandalom, spreje

Každý majiteľ nehnuteľnosti sa snaží istým spôsobom zabezpečiť svoje bývanie. Koľko však investovať do ochrany svojho bytu či domu? Niekedy si hektický rušný život v meste i bývanie v ňom priam žiada drahšiu investíciu do ochrany vlastnej domácnosti. Okrem bezpečnostných zámok, reťazí, dverí ponúkajú špecializované firmy alarmy, ktorých technickou vymoženosťou je ohlásenie vlámania majiteľovi, polícii alebo súkromnej bezpečnostnej firme. Volané čísla sa nadstavia ešte pri inštalácii samotného zariadenia.

Podľa štatistík sa až 48 % zlodejov pokúša vyháčkovať pánty, roztiahnuť záruby, vyvŕtať či vypáčiť nekvalitný zámok alebo dvere vykopnúť. Ak však natrafia na kvalitné zabezpečenie, často ich to odradí a odídu. Až 40 % zlodejov vzdá pokus otvoriť dvere, ak sa im to nepodarí do 10 minút.

„Väčšinou montujeme káblové alebo bezkáblové pohybové snímače,“ vysvetľuje odborník na bezpečnostné systémy. Cena alarmov sa pohybuje od 800 – 1200 eur, závisí to od počtu namontovaných pohybových senzorov. Ak sa niekto cudzí dostane do bytu, okamžite sa spustí zvukový poplach a zalarmuje vopred preddefinovaný kontakt, ktorý sa zadáva pri napájaní alarmu. Záleží od vás, aké čísla navolíte do systému. „ Najčastejšie sú zadávané tri telefónne čísla rodinných príslušníkov, ale ak klienti chcú, môžu si navoliť aj číslo polície. Ich výjazdy sú však platené,“ informuje odborník.

Nitrianski policajti zaznamenali počas mesiacov jún, júl a august celkovo 6 vlámaní do bytov alebo domov v meste Nitra, a to na uliciach Golianová, Dunajská, Ružová, Hornohorská, Sládkovičová a Dolnočermánska. V prípade prijatého ohlásenia vykoná polícia obhliadku miesta činu, zabezpečia sa stopy, vyhotoví dokumentácia, začne sa preverovanie okolností, vypočúvanie svedkov, až potom sa môže začať pátranie po páchateľovi. Od júna až do augusta bolo riešených 11 prípadov výtržností v meste pod Zoborom, na úseku verejného poriadku zasahovala mestská polícia v Nitre celkom 90-krát.

Obdobie dovoleniek láka zlodejov
7
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM