Monika Földešiová Rôzne

O Nedbalovu sa nedbá

Zdevastovaná budova je „centrom“ bezdomovcov, dílerov a kriminálnikov. Mesto tápa.

Budova bývalej MŠ Nedbalova na Klokočine je v katastrofálnom stave. Zničený je celý objekt vrátane okien, dvier, aj oplotenia. Viacerí obyvatelia okolitých bytových domov či už na Nedbalovej alebo Škultétyho ulici už niekoľkokrát Mestskej polícii v Nitre nahlásili výtržnosti v danom objekte. Buď ide o mládež, ktorá tam konzumuje alkohol alebo berie drogy, alebo bezdomovcov, ktorí ju využívajú ako strechu nad hlavou predovšetkým v zimnom období. Podľa slov veliteľa obvodu Klokočina Erika Duchoňa sa tam zvyknú schovávať aj osoby, po ktorých je vyhlásené pátranie. Polícia preto posilnila hliadky a pravidelne tam chodia jej členovia na obchôdzky.

Situácia nie je príjemná ani Komunitnému centru (KC), ktoré je so zničenou budovou spojené. „To, že do vedľajšej rozbitej časti objektu chodievajú bezdomovci, môžeme potvrdiť. Zdemolované sú aj vstupné dvere, aj okná, takže sa tam ktokoľvek bez problémov môže dostať. Nemôžeme však tomu nijako zabrániť, pretože na túto časť objektu nemáme žiadny vplyv. Denne sem prichádzajú desiatky návštevníkov, ktorým nie je nijako príjemné prechádzať okolo tak strašne zdevastovaných priestorov, ktoré ešte prednedávnom boli v úplne funkčnom stave,“ prezradil Norbert Vrabec z KC.

Mesto si je všetkých spomenutých skutočností vedomé, momentálne však nie sú v rozpočte peniaze na opravu objektu. „Musíme sa oň starať, strážiť ho, skúšali sme objekt predať, tento pokus sa však stretol s nevôľou určitej časti poslancov. Počkáme na dobu, kedy bude mať mesto lepšiu finančnú možnosť a začneme s postupnou opravou,“ uviedol na margo problematiky primátor Nitry Jozef Dvonč. Podľa jeho slov sú priestory bývalej materskej školy viazané 7 nájomnými zmluvami, z ktorých 2 neboli doposiaľ realizované. „Očakával som, že nájomníci cez rôzne fondy alebo združenia získajú prostriedky na rekonštrukciu. Každý len čaká, že im ho dáme za minimálny prenájom a ešte im budeme (čiastočne) hradiť náklady na opravu a energie. Toto sa skutočne nedá,“ dodal Dvonč. Budúcnosť objektu je zatiaľ otázna. Ružovou ju však nazvať nemôžeme.// „Za tejto situácie vidíme úplne iné priority ako opravu starých budov. Keby sme mali konať radikálne, najlepšie by bolo objekt zbúrať a postaviť parkovacie miesta pre okolité bytové domy,“// uzavrel primátor Nitry.

Zanedbana Nedbalova
10
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM