Monika Földešiová Kultúra

Nitru ovládne česká kultúra

Koncertom Taras Piano Tria v nitrianskej Synagóge sa vo štvrtok 13. októbra slávnostne otvoria Dni českej kultúry v Nitre. Tradičné podujatie, ktorého cieľom je prehlbovať priateľstvo a kultúrne väzby s českým národom, organizuje Mesto Nitra v spolup

Dni českej kultúry prinesú české umenie vo všetkých podobách – koncerty vážnej i populárnej hudby, krsty CD, filmy, výstavu fotografií, besedy, ale aj gastronomické zážitky vo vybraných nitrianskych reštauráciách (Patriot Restaurant, Irish Times Pub a Reštaurácia Atrium).

V piatok 14. októbra zaspieva Nitranom v Mestskej hale na Klokočine fenomenálny Karel Gott. Niekoľkonásobného českého Zlatého slávika na koncerte sprevádza Boom! Band Jiřího Dvořáka, hudobným hosťom bude slovenská skupina Fragile. Pre obdivovateľov iného hudobného žánru ponúka Valašský šenk v ten istý večer – 14. októbra, krst nového albumu známej českej kapely Vypsaná fixa.

Súčasťou Dní českej kultúry bude aj premietnutie klasického nemého filmu Erotikum a historického filmu Lidice vo Filmovom klube UKF. V priestoroch Fóra mladých na Ulici Fraňa Mojtu otvoria výstavu mladého amatérskeho fotografií Járu Sijku. Milovníci histórie sa môžu vybrať do Krajského osvetového strediska na prednášku M. Šelingovej na tému Vznik 1. Československej republiky. Do aktivít v rámci Dní českej kultúry v Nitre sa zapojilo aj nitrianske Radio Max, ktoré bude v priebehu vysielania prinášať flashové správy a v éteri tohto rádia zaznie muzika v podaní českých interpretov. Záver Dní českej kultúry v Nitre bude patriť českej legende Jiřího Zmožka. Koncert sa uskutoční v nitrianskom PKO v pondelok 24. októbra v rámci II. Nitrianskeho dňa seniorov a vstup naň bude zadarmo.

Ľudmila Synaková

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM