Samospráva

Nitrianski poslanci budú rokovať o rozpočte na rok 2024: Na stole je aj ZVYŠOVANIE daní

Nitra počíta v roku 2024 s rozpočtom vo výške takmer 101,5 milióna eur. Rozpočet vo svojich príjmoch počíta aj so zvyšovaním niektorých daní a poplatkov.

Ilustračný obrázok k článku Nitrianski poslanci budú rokovať o rozpočte na rok 2024: Na stole je aj ZVYŠOVANIE daní
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Nitra plánuje v roku 2024 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, v ktorom príjmy aj výdavky dosiahnu sumu 101 447 110,6­0 eura. Vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý majú 14. decembra schvaľovať mestskí poslanci.

Najväčšie príjmy potečú do mestského rozpočtu aj na budúci rok z daní. Predstavujú v ňom 65,7-percentný podiel, v celkovej výške viac ako 66,6 milióna eur. Sú v nich zarátané aj príjmy z daní fyzických osôb vo výške viac ako 41 miliónov eur, ktoré však radnica iba odhadovala. „Nakoľko nie sú ministerstvom financií zatiaľ zverejnené východiskové štatistické údaje a rozpočtované podiely obcí na výnose z tejto dane pre rok 2024,“ konštatuje sa v materiáli pripravenom na rokovanie mestského zastupiteľstva.

Prečítajte si tiež

Zvyšovanie daní

Rozpočet vo svojich príjmoch počíta aj so zvyšovaním daní z nehnuteľností, či poplatkov za spracovanie a likvidáciu komunálneho odpadu. Toto zvýšenie však musia ešte schváliť mestskí poslanci, takisto na rokovaní 14. decembra.

Najväčšie výdavky z mestského rozpočtu pôjdu už tradične do školstva a vzdelávania, na ktoré mesto v roku 2024 vynaloží takmer 41,5 percenta rozpočtu v predpokladanej výške viac ako 42 miliónov eur.

Druhou najvyššou výdavkovou položkou budú náklady na vnútornú správu v hodnote 12,8 milióna eur. Na splátky úverov naplánoval magistrát sumu takmer 10,5 milióna eur.

Ako sa v materiáli konštatuje, radnica návrh rozpočtu pripravila napriek tomu, že k nemu stále nemá dostatok údajov. „Očakávania základných informácií o značnej časti príjmov rozpočtu sa zatiaľ nenaplnili, nakoľko príprava schválenia Štátneho rozpočtu na rok 2024 s východis­kovými ukazovateľmi pre mestá a obce nie je zverejnená,“ pripomenula radnica.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM