Rastislav Búgel Kultúra

Nitrianska galéria oslávi okrúhle výročie svojho založenia: Je tu s nami už 50 rokov

Slávnostným večerom i jubilejnou výstavou si Nitrianska galéria pripomenie 14. októbra okrúhle 50. výročie svojho založenia. Súčasťou večera bude koncert komorného orchestra hlavného mesta Bratislavy Cappella Istropolitana, ktorý zahrá Concerto grosso č. 1 od Ernesta Blocha.

Ilustračný obrázok k článku Nitrianska galéria oslávi okrúhle výročie svojho založenia: Je tu s nami už 50 rokov
Zdroj: TASR

Ďalším bodom slávnosti bude vernisáž s názvom Čože je to 50-ka!. Kurátorsky ju pripravili Barbora Geržová a Omar Mirza a ponúkne nový pohľad na zbierkový fond Nitrianskej galérie.

Spoja históriu a súčasnosť

„Diela rôznych slovenských autorov z druhej polovice 20. storočia a súčasnosti sme prepojili s dielami z 18. a 19. storočia a hlavne z prvej polovice 20. storočia. Výstava je dramaturgicky rozčlenená do niekoľkých tematických okruhov, a to nielen na základe médií, umeleckých žánrov a tém, ale i na základe vizuálnych a obsahových príbuzností a analógií minulého a súčasného,“ informovali kurátori.

Vo všetkých priestoroch

Jubilejná expozícia sa bude nachádzať vo všetkých výstavných priestoroch, ktorými Nitrianska galéria disponuje. V podzemnom priestore Bunker okrem toho bude prebiehať paralelná výstava Bunker Specific, v rámci ktorej mladí umelci Martin Kochan, Jaroslav Kyša, Mira Podmanická a Nina Šošková vytvorili diela špeciálne k výročiu galérie. „Jubilejná výstava potrvá v Nitrianskej galérii do 24. januára 2016. Počas tohto obdobia si interpretačné a výtvarné zručnosti budú môcť zdokonaliť hlavne detskí návštevníci na výtvarných tvorivých dielňach, animáciách a workshopoch. Súčasťou vzdelávacieho programu bude aj celodenná výtvarná akcia zameraná na umelecké médium kresby. Okrem toho bude počas celého trvania podujatia prebiehať špeciálna súťaž pre všetky vekové kategórie, ktorá návštevníkov prevedie výstavou zábavným spôsobom a zároveň otestuje ich pozornosť a vedomosti z oblasti výtvarného umenia,“ pripomínajú organizátori z Nitrianskej galérie.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM