Nitrania pristúpili k voľbám s väčším záujmom: Avizujú dvojnásobne vyššiu účasť

Členovia okrskových komisií avizujú dvojnásobne vyššiu účasť ako v posledných voľbách do krajskej samosprávy. Vysokú účasť zaznamenali aj v niektorých obciach.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Nitrania pristúpili k voľbám s väčším záujmom: Avizujú dvojnásobne vyššiu účasť
Zdroj: TASR

Presne o 22. hodine sa zatvorili všetky volebné miestnosti v Nitrianskom samosprávnom kraji. Volebné komisie v ôsmich volebných obvodoch kraja potvrdili pokojný priebeh volieb, ktoré nesprevádzali žiadne incidenty.

Jediný podnet

Obvodná komisia v Topoľčanoch musela riešiť jediný podnet, ktorý prišiel z okrskovej komisie v obci Koniarovce. Zástupca jednej z politických strán sa dožadoval možnosti odfotiť si volebnú zápisnicu. „Tento podnet sme riešil s krajskou volebnou komisiou, ktorá na základe rozhodnutia štátnej komisie distribuovala do všetkých okrskov usmernenie, aby členom volebných komisií bolo umožnené vytvárať fotokópie volebných zápisníc,“ informovala zapisovateľka obvodnej volebnej komisie v Topoľčanoch Eva Ďurišová.

Vyššia účasť

Zapisovateľka obvodnej volebnej komisie v Nitre Márie Kopčeková potvrdila, že voliči v tomto obvode chodili k volebným urnám až do poslednej chvíle. „K voľbám pristúpili veľmi zodpovedne, čo dokazuje ich účasť. Členovia okrskových komisií avizujú dvojnásobne vyššiu účasť ako v posledných voľbách do krajskej samosprávy, ktorá bola len málo cez 15 percent,“ povedala. Vysokú účasť pritom zaznamenali nielen mestské okrsky, ale aj okrsky v neďalekých obciach.

Volebná účasť sa vo večerných hodinách zvýšila aj v Zlatých Moravciach. Podľa slov zapisovateľky obvodnej volebnej komisie Beáty Deákovej je pravdepodobné, že aj v tomto obvode bude vyššia ako vo voľbách v roku 2013. Podobná situácia bola aj v obvode Topoľčany, kde volebná komisia tiež avizuje vyššiu účasť ako pred štyrmi rokmi. V južnejších regiónoch kraja zaznamenali obvodné volebné komisie priemernú účasť. Viac voličov chodilo v okresných mestách, rozdielne pristúpili k voľbám voliči z menších obcí. „Máme obce s vyše tridsaťpercentnou účasťou, ale aj obce s desaťpercentnou účasťou,“ povedala zapisovateľka obvodnej volebnej komisie v Šali Eva Gyurovszká.

O priazeň zhruba 565 000 oprávnených voličov sa v Nitrianskom samosprávnom kraji uchádzalo 280 kandidátov na 54 poslancov krajského zastupiteľstva a osem kandidátov na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kra­ja.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame