Monika Földešiová Rôzne

Nitra v roku 2011 (4. štvrťrok)

A máme tu aj tie najdôležitejšie udalosti v posledných troch mesiacoch roka 2011. Nechýbalo otvorenie novej rýchlostnej cesty, športové premiéry i debutové albumy.

OKTÓBER Skupina Gladiátor z Alekšiniec oslávila 20 rokov od jej vzniku. Usporiadala preto Všetko najlepšie Topfest tour po slovenských mestách, súčasťou ktorého bol darček v podobe srbskej legendárnej kapely na čele s Bobanom Markovičom a jeho synom Markom. „Narodeninová“ technika na turné stála cca 1,5 milióna eur a predstavili to najlepšie z ich dvadsaťročnej tvorby.

Regionálna televízia TV Nitrička spustila petíciu na zmenu podoby pomenovania obyvateľa mesta Nitran – Nitrianka na podobu Nitrančan – Nitrančanka. Organizátori petície predložia petíciu Ústrednej jazykovej rade ako poradnému orgánu ministra kultúry SR a Jazykovednému ústavu Ľudovíta Štúra SAV. Hlavným cieľom petície je zmena spisovnej slovenčiny a pridanie prípon k podobe obyvateľského mena „–ančan“ k jestvujúcim dvom príponám, ktorými sa tvoria obyvateľské mená, príponou -an a príponou –čan.

64 lekárov nitrianskej Fakultnej nemocnice podalo výpovede. Pridali sa tak k štrajku pretrvávajúcemu len do nedávna takmer vo všetkých slovenských nemocniciach. V Nitre to pocítili hlavne na oddelení ARO, neurológii, urológii, neonatológii, pediatrii, očného a krčného oddelenia.

V jednotlivých častiach mesta začali rozsiahle opravy ciest, ktoré realizovala spoločnosť Granvia Construction. Splnila tak sľub, ktorý dala Mestu Nitra a Nitrianskemu samosprávnemu kraju, a financovala tie úseky, ktoré ťažké stroje a nákladné autá poškodili počas výstavby cesty R1. Išlo hlavne o Cabajskú cestu, Hviezdoslavovu triedu, Dlhú ulicu, Levickú cestu a Priemyselnú ulicu v Krškanoch.

Univerzitná knižnica UKF sa stala stavbou roka 2011. Ocenenie získala v konkurencii 30 stavieb, z nich bolo 16 bratislavských a 14 z ostatných regiónov Slovenska.

Nitrianski hokejisti majú opäť nového trénera po dvojici Branislav Okuliar – Roman Stantien ich vystriedal Ján Jaško s asistentom juniorov Ladislavom Branikovičom. V decembri Jaška nahradil Karol Kolečáni.

Vodiči sa dočkali. Koncom mesiaca otvorili 46– kilometrový úsek rýchlostnej cesty R1. Po rýchlostnej ceste R1 z Nitry do Tekovských Nemiec prešlo za prvú hodinu prevádzky 1100 áut v obidvoch smeroch. Z toho v smere z Bratislavy do Banskej Bystrice ich bolo šesťkrát viac ako v opačnom smere do Bratislavy. Výstavba R1 trvala 26 mesiacov a stála 800 miliónov eur.

NOVEMBER Nitru čakala historicky prvá účasť v európskom pohári v basketbale mužov. Zo šiestich odohratých zápasov s nemeckým Oldenburgom, španielskou Fuenlabradou a švédskym Nörrkopingom sa im podarilo vyhrať len raz, v základnej tabuľke tak skončili na 3. mieste a nepostúpili do užšieho kola. Pre hráčov to však bola podľa trénera Urbana bola obrovská skúsenosť a pre ostatných boli dôstojným súperom.

Radnica začala pripravovať aktualizovaný územný plán centrálnej mestskej zóny v Nitre, ktorý okrem iného zahrňuje aj prestavbu Svätoplukovho námestia či prestavbu autobusovej a železničnej stanice.

Nitriansky samosprávny kraj oslávil svoje 10. narodeniny. Počas jeho existencie sa mu podarilo zaradiť medzi najrozvinutejšie regióny. Podľa Belicu sme jediný kraj, ktorý sa v oblasti ukazovateľa nezamestnanosti dostal nad priemer Slovenska, pretože nám klesala viac ako v iných krajoch.

Stovky telefónov sa podarilo rozpredať a rozdať pracovníčke jedného z mobilných operátorov, ktorá takto pripravila svojho zamestnávateľa o majetok v hodnote viac ako 300.000 eur. Žena ako zamestnankyňa telefónneho operátora vystavovala fiktívne objednávky na mobilné telefóny a tieto následne prostredníctvom kuriérnej služby zasielala svojim známym. Niektoré telefóny im veľkodušne rozdávala ako darčeky, iné im vzala a spolu s priateľom ďalej predávala. Obaja sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu podvodu.

Viceprimátor Štefan Štefek abdikoval na svoju funkciu okresného predsedu strany Smer-SD. Nahradil ho bývalý prednosta Krajského stavebného úradu v Nitre a momentálne poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja Zoltán Daniš. Ako neskôr Štefek prezradil, dôvodom je časová vyťaženosť.

Príchodom mínusových teplôt sa začali avizované problémy na novom Chrenovskom moste. Chodci, ktorí počas ranných a večerných hodín cez most prechádzajú, pocítili nebezpečenstvo šmyku, u podaktorých sa tak aj bez vážnejších zranení stalo. Mestské služby vraj nemôžu použiť klasický posyp, nakoľko je chodník zo špeciálneho dreva. Mesto len osadilo tabuľu upozorňujúcu na nebezpečenstvo šmy­ku.

DECEMBER Slovenská poľnohospodárska univerzita zrušil k 31. decembru katedru športu. Dôvody sú ekonomické. Od januára má vzniknúť samostatný subjekt v rámci školy s pracovným názvom Centrum univerzitného športu. Výpoveď dostalo 19 ľudí. Zrušenie katedry navrhol dekan a následne ho schválil aj akademický senát Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva, v rámci ktorej katedra pôsobí. „Existencia takejto neprofilovej katedry, ktorá nemá vedecko-výskumnú orientáciu, je záťažou a v ekonomickom vyjadrení určitou stratou,“ povedal rektor Peter Bielik. Zároveň však zdôraznil, že šport na univerzite nekončí.

K nepriaznivej situácii nitrianskeho hokeja a jeho klubu sa začali oficiálne vyjadrovať aj jeho fanúšikovia. Po verejnej diskusii s vtedajším predsedom predstavenstva klubu Mariánom Šmidákom prišiel na rad aj protest v podobe prázdneho kotla, kde bola počas zápasu so Skalicou natiahnutá čierna páska.

Frontmeni troch najúspešnejších nitrianskych kapiel sa stali oficiálnymi krstnými otcami debutového albumu ďalšej domácej kapely Borra. Miko, Kuly a Kuko tak pokrstili album Rýchlo a zbesilo. Okrem nich vydala svoju debutovku aj skupina Everlong z Nitry.

Nitra sa stala súčasťou novej éry v automobilovom priemysle. Východoslovenská energetika totižto otvorila historicky prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily v meste pod Zoborom. Prvá elektronabíjačka na autá sa nachádza na parkovisku na Wilsonovom nábreží.

Mesto Nitra prijalo rozpočet na rok 2012. V ňom zrealizoval avizované zmeny v daňovej zaťaženosti občanov, čo je nárast o 9%. V porovnaní s minulým rokom je rozpočet o cca 3 milióny eur vyšší. Zvýši sa daň z nehnuteľností o 25% a daň za nepodnikateľské (tzv. iné) priestory, či poplatok za komunálny odpad o 1 euro na obyvateľa. Z výdavkovej časti sa posilní propagácia Mesta Nitra, riešenie autobusovej dopravy, dostavba športovo-relaxačného centra na Dieloch a riešenie ciest a parkovania.

nitra 2011
14
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM