Monika Földešiová Rôzne

Nitra v roku 2011 (1. štvrťrok)

Prinášame vám suma sumárum top udalostí, ktoré zasiahli Nitru. Od (ne)úspechov v športe, politike, kultúre, cez kuriozity a zvláštnosti až po kriminálne prípady.

JANUÁR Nitriansky magistrát podobne ako iné samosprávy, začali od 1. januára so zverejňovaním všetkých zmlúv, faktúr a objednávok za súčasný rok. Cieľom novely Občianskeho zákonníka bolo zaviesť lepšiu transparentnosť a efektívnejšie hospodárenie s prostriedkami a verejným majetkom.

Mesto Nitra získalo nenávratný finančný príspevok z Regionálneho operačného programu vo výške 180.500 eur. Jeho hlavným cieľom je posilnenie kultúrneho potenciálu nitrianskeho regiónu a rozvoja cestovného ruchu neinvestičnými aktivitami. Mesto Nitra tak v najbližších troch rokoch môže čerpať spomínané prostriedky na propagačné materiály a publikáciu o meste, prezentačné DVD, na úpravu internetových portálov so zreteľom na hendikepovaných turistov či strategický rozvojový dokument – koncepciu rozvoja cestovného ruchu, ktorý Nitra nepochybne potrebuje.

Vytvoriť si obraz o miestnych problémoch, ich riešeniach a financovanie samosprávy bolo hlavným dôvodom stretnutia Richarda Sulíka s primátorom mesta Jozefom Dvončom a predsedom NSK Milanom Belicom. Reč padla aj na financovanie VÚC, ktoré nie je dobre nastavené či príbuzenské vzťahy s Jozefom Dvončom. Súčasťou návštevy Nitry bol aj spoločný obed s nitrianskymi osobnosťami, za stolom sedel spolu s riaditeľom DAB Jánom Greššom a herečkou Evkou Pavlíkovou, nechýbal aj spevák Mário „Kuly“ Kollár.

V Hrnčiarovciach našli bombu. Narazili na ňu robotníci pri výkopových prácach pri hlavnej ceste. Letecká bomba mala dĺžku 1,2 až 1,3 metra a priemer 30 centimetrov. Bombu odviezli na zneškodnenie do Mochoviec a ľudia sa už zakrátko mohli vrátiť späť do svojich domovov.

Zápas hokejovej extraligy medzi Banskou Bystricou a Nitrou mal skutočne nechutnú dohru. Dve sekundy pred záverečnou sirénou totiž hosťujúci obranca Ďurák lakťom zaútočil na najlepšieho strelca súťaže Tománka, ktorý po jeho zákroku skončil otrasený na ľade. Úvodné prognózy jeho zranenia neveštili nič dobré. Športová rada spoločnosti Pro-Hokej rozhodla o kontumácii na 5:0 v prospech Bystrice. POZRI (http://www.nitra24.sk/clanky?…)

Zemetrasenie v maďarskom meste Tatabánya zasiahlo aj juh a juhozápad Slovenska. Pocítili ho aj niektorí obyvatelia Klokočiny. Polícia ani hasiči zasahovať výraznejšie nemuseli.

FEBRUÁR Niekoľko študentov Fakulty záhradnej architektúry a krajinného inžinierstva SPU v Nitre sa pokúsilo načrtnúť možnosti ďalšieho využitia chátrajúceho priestranstva Zoborských kasární. Okrem toho vypracovali vyhodnotili dotazník, na základe ktorého obyvatelia Nitry daný objekt vnímajú ako potenciálne miesto pre kultúru a šport.

Štyroch mladíkov z Nitry obvinila policajná vyšetrovateľka zo zločinu neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Štvorica si na kopírke vyrobila osem fotokópií bankovky v hodnote 100 eur. Jednou z nich zaplatili taxikárovi. Ten si v šere nevšimol, že bankovka nemá charakteristické znaky. Našťastie nemal vydať, preto zašiel s bankovkou domov. Tam si všimol, že bankovka nie je pravá a privolal políciu.

V Mestskej hale na Klokočine sa uskutočnila Noc bojovníkov – Ring of honor. 13 zápasov, krv, pot a tvrdé päste zaručili zábavu i športový zážitok.

Petíciu proti výstavbe dvoch bytových domov spísali obyvatelia Bizetovej ulice na sídlisku Klokočina v Nitre. Spoločnosť Camelot chce na území medzi ulicami Hviezdoslavova a Kmeťova vybudovať dva samostatne stojace objekty spolu so 135 bytmi. Medzi najväčšie výhrady patrí zredukovanie zelene, nedostatočný počet parkovacích miest a zníženie kvality bývania súčasných obyvateľov.

V Janíkovciach pri Nitre zavraždil Peter Tesery (44) svoju tridsaťpäťročnú manželku Silviu. Následne svoj čin ohlásil sestre, ktorej zavolal s prosbou, aby sa postarala o ich neplnoletú dcéru a psa.

Chrípka v nitrianskom kraji zatvárala školy. Vyučovanie prerušilo 14 základných, sedem materských škôl a tri špeciálne školy. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre zaznamenal viac než 16 000 akútnych respiračných ochorení.

Slovenský profesionálny boxer Komáš Kovács pochádzajúci z Galanty porazil v Nitre v zápase na 12 kôl Hamzu Wanderu z Ugandy na body 112:114, 117:110, 114:113 a stal sa šampiónom WBO. „Tomi“ si tak udržal svoju stopercentnú bilanciu, v profesionálnom ringu, kde nenašiel zatiaľ premožiteľa a vyhral všetkých 19 zápasov, z toho 13 knokautov.

MAREC Začalo sa s výstavbou kanalizácie vo viacerých mestských častiach. Zameraná je v prvom rade na dobudovanie splaškovej stokovej siete v celkovej dĺžke takmer 35 km. Realizácia tohto projektu prináša vyše 5000 domácnostiam zníženie záťaže životného prostredia. Celá kanalizačná sieť je financovaná z Kohézneho fondu EÚ, štátneho rozpočtu SR a Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Výška celkových investící predstavuje cca 12,7 eur, ukončenie projektu sa predpokladá v priebehu roka 2012. Práce prebiehajú v Janíkovciach, pokračovalo sa v Dolných Krškanoch, Mlynárciach, Párovských Hájoch a Kyneku.

Pod oknami bytového domu na Schurmannovej 1 ležala mŕtvola. Údajne išlo o príbuzného jedného z vlastníkov bytov na danej ulici, ktorý vyskočil z vrchného poschodia a pád ho usmrtil. Staré divadlo Karola Spišáka oslávilo 60. narodeniny. Divadlo od svojho vzniku do konca roku 2010 uviedlo 184 inscenácií, odohralo 11 851 predstavení, ktoré videlo 3 317 983 divákov. V deň osláv svojho výročia pracovníci divadla pripravili pre návštevníkov Deň otvorených dverí spolu s bohatým programom. Ten začal interaktívnymi prehliadkami všetkých kútov divadla, pokračoval seminárom o histórii a vývoji Karola Spišáka v Nitre a jeho súčasnom postavení v rámci stredoeurópskeho kontextu.

Skupina Horkýže Slíže vydala výberový album V dobrej viere 2001–2011. Album obsahuje sedemnásť piesní, ktoré patria k najžiadanejším na ich koncertoch. Výber doplňujú dve nové skladby, jednou z nich je megamix najväčších hitov.

Dvojica mužov prepadla a zbila 35– ročného muža z Nitry na Štefánikovej ulici. Neznámi si vypýtali nejaké drobné, zrejme ich rozhnevalo, keď im povedal, aby mu dali pokoj. Dvojica ho tak dobila až mu zlomila nos, údermi a kopanca mu na tvári spôsobili pomliaždeniny. Z ruksaku mu nakoniec zobrali 11 eur a mobil.

nitra udalosti
8
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM