Nitra sa vytrápila, nesie dva body: Hokejisti vyhrali v Budapešti

Počas šiesteho kola najvyššej hokejovej súťaže vycestovala Nitra na ľad do Budapešti. Bol to boj do posledných sekúnd. O víťazovi rozhodli až samostatné nájazdy.

Ilustračný obrázok k článku Nitra sa vytrápila, nesie dva body: Hokejisti vyhrali v Budapešti

Zápas mal od úvodu vysoké tempo, v 1. tretine sa hral vyrovnaný hokej, domáci sa snažili o postupný útok a častejšie strieľali, Nitrania však vedeli rýchlejšie zakombinovať a vypracovali si aj väčšie šance. Prvú veľkú nevyužil obranca Rais, potom sa v 12. minúte rútil Marek Slovák sám na Rajnu, brankár MAC však predviedol výborný zákrok. Na domácej strane hýril aktivitou najmä prvý útok, dvakrát neuspel v sľubnej pozícii jediný slovenský legionár v domácom drese Klempa.

Druhé dejstvo sa začalo ďalšou tutovkou Slováka, ktorého v nájazde zastavil Macaulay iba hákovaním. Nasledovalo trestné strieľanie, útočník Nitry však pri svojom pokuse minul bránku. Domáci odpovedali akciou, pri ktorej zostali na útočnej modrej dvaja voľní hráči, po Klempovej prihrávke Dansereau trafil iba pripraveného Šimbocha. V 39. minúte sa uvoľnil pri mantineli Scheidl, puk ako na podnose pripravil Hrušíkovi, ktorý však v stopercentnej pozícii namieril Rajnovi presne do lapačky.

V úvode tretej časti putovali na trestnú lavicu v rýchlom slede Pupák aj Versteeg, ale Nitrania 94-sekundové oslabenie o dvoch hráčov ustáli aj vďaka tomu, že Nagy netrafil prázdnu bránku. V 46. minúte hostia gólovo udreli, individuálnu akciu stredom klziska predviedol Rapáč, jeho prvú strelu ešte Rajna vyrazil, ale na dorážku už nedokázal reagovať – 0:1. Náskok mohol poistiť Slovák, neuspel však ani vo svojom treťom nájazde. To ho mohlo mrzieť, v 58. minúte totiž po akcii Dansereaua stratil Šimboch prehľad o puku a ten doťukol do siete Burt – 1:1. Pre amerického zadáka to bol prvý bod v sezóne. Nitrania v samom závere riadneho hracieho času prežili oslabenie a dostali zápas do predĺženia. V ňom boli bližšie k víťaznému gólu domáci, Šimboch aj s prispením žrde nedovolil skórovať Dansereauovi. V nájazdoch mali lepšiu mušku hostia, za ktorých skórovali Rapáč a Hrušík, v drese MAC sa presadil len Langkow. Nitrania si odviezli z hlavného mesta Maďarska dva body.

MAC Budapešť – HK Nitra 1:2 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 46. Rapáč (Versteeg) – 58. Burt (Klempa), rozh. nájazd Hrušík. Rozhodcovia: Stano, M. Novák – Frimmel, Kacej (všetci SR), vylúčení: 4:4, presilovky a oslabenia: 0:0

MAC Budapešť: Rajna – Macaulay, Pozsgai, Dudás, Burt, Fejes, Garát – Dansereau, Brown, Klempa – Terbócs, K. Nagy, Szabad – Bodó, Langkow, Odnoga – Szigeti, Kreisz, Pápa

HK Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Rais, Rácz, Versteeg, Pupák – Lantoši, Slovák, Blackwater – Buček, Richard, Scheidl – Rapáč, Bortňák, Čaládi – Hrušík, Šiška, Pätoprstý – Fominych