Nitra sa drží na vrchných priečkach: V regionálnom derby porazila Nové Zámky

Hokejisti Nitry zvíťazili v piatkovom zápase 19. kola Tipos extraligy nad Novými Zámkami 5:3.

Ilustračný obrázok k článku Nitra sa drží na vrchných priečkach: V regionálnom derby porazila Nové Zámky
63

V úvodných minútach zápasu druhého s tretím boli aktívnejší Nitrania. Z dobrých pozícii však bránku netrafili Lantoši ani Šťastný. V ďalšom priebehu sa na štyri minúty nechal vylúčiť domáci Šiška, no hostia dobrú ponuku na prvý gól odmietli. A tak prišla odpoveď Nitry. V 12. minute zabojoval za bránkou o puk Hrnka, ten sa dostal k Slovákovi, ktorý nezištnou prihrávkou našiel voľného Žitného a domáci zakončovateľ sa už pred odkrytou bránkou nezaváhal – 1:0.

Druhá tretina bola na góy bohatá. Všetko sa začalo v 22. minúte, keď po dlhšom obliehaní útočného pásma našiel Šťastný prekvapivou prihrávkou voľného Kollára, ktorý pretlačil puk pod betónom Kiviaha. Nové Zámky potom zvýšili snahu v útočnom pásme, ale vážnejšia bola iba strela do žŕdky z hokejky Obdržálka.

Krátko po tomto okamihu, presnejšie v 34. minúte, dostal veľa priestoru na koncovku Švarný a po dlhšom mierení prestrelil brankára hostí – 3:0.

Reakcia Zámčanov však bola expresná. Števuliak sa pekne uvoľnil na pravom kruhu, dostal puk pred bránku a v neprehľadnej situácii napokon sám zakončil akciu, ktorú si vypracoval. Hostia vyzerali pri chuti, ale zbytočným faulom ich oslabil Bajtek. Nitra v 37. minúte so svojou prvou presilovkou v zápase naložila najlepšie ako mohla. Cardwell nahodil puk od modrej čiary, ktorý brankár hostí neudržal a pohotový Hrnka ho zamietol za bránkovú čiaru.

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

Zdramatizovanie zápasu ponúkol Novým Zámkom Nitran Šťastmý. Jeho školácku chybu pri vyhadzovaní puku potrestal v 45. minúte pohotovým zakončením Okoličány. Keď šesť minút pred koncom vrátil Nitre Slovák strelou z kruhov vedenie o tri góly, zdalo sa, že domáci v pohode dokráčajú k trom bodom. Hneď v ďalšom striedaní však nepokryli najprv strelca Haina a následne ani zblízka dorážajúceho Holoviča – 3:5. Dôležitý kontaktný gól však súperovi už nepovolili, a tak sa po výhre v dôležitom zápase vzdialili Zámčanom na rozdiel piatich bodov.

HK Nitra – HC Mikron Nové Zámky 5:3 (1:0, 3:1, 1:2)

Góly: 12. Žitný (Slovák, Hrnka), 22. Kollár (Šťastný, Švárný), 34. Švarný (Šťastný, Lantoši), 37. Hrnka (Cardwell, Tvrdoň), 55. Slovák (Sýkora, Minárik) – 35. Števuliak (Holenda), 45. Okoličány, 56. Holovič (Hain, Okoličány). Rozhodovali: Štefik, Valach – Jurčiak, Hercog, vylúčení: 5:1, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0

Nitra: Cowley – Pupák, Cardwell, Švarný, Bodák, Vitaloš, Zech, Socha – Tvrdoň, Slovák, Hrnka – Kollár, Šťastný, Lantoši – Holešinský, Šiška, Žitný – Minárik, Čaládi, A. Sýkora – Ridzoň

Nové Zámky: Kiviaho – Hain, P. Mikúš, M. Roman, Västilä, Fereta, Ordzovenský, Holenda – Iso-Mustajärvi, Seppänen, Obdržálek – Bajtek, Holovič, Okoličány – Rogoň, Embrich, Jurík – Števuliak, Ondrušek, Zahradník – Giľak

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Od kamaráta, ktorý zápas sledoval, som dostal správu. Jasne to vystihol. Výborná hra dopredu, obrovské hrúbky vzadu. Presne tým trafil podstatu celého zápasu.“

Martin Hrnčár, tréner Nových Zámkov: „Ani nie je čo hodnotiť. Už v prvej tretine nás súper aktívnou hrou, výborným korčuľovaním a dohrávaním súbojov niekedy na hrane dostával pod tlak. Nevedeli sme sa s tým vyrovnať. Strácali sme často puky. Aj keď sme mali výhodu štvorminútovej presilovky, v nej sme len raz vystrelili, čo je úplne tragické. Keď nebudeme strieľať, nemôžeme uspieť. Súper za stavu 4:1 trochu poľavil, dali sme síce ešte dva góly, ale na viac sme nemali. Nitra nás prevýšila v aktivite, v rotáciách v útočnom pásme a zaslúžene vyhrala.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

HK Nitra - HC Nové Zámky 5:3 v 19. kole