Webnoviny - Rôzne

NITRA: Na hrade budú hľadať Svoradov hrob

WEBNOVINY.SK

NITRA 2. júna (WEBNOVINY) – V Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade budú archeológovia hľadať dôkazy o tom, že tu bol pochovaný svätý Svorad – patrón Nitry. Jeho údajný hrob tu našli na jeseň minulého roka pri výskume východnej časti katedrály. Objavili pozostatky krypty zrejme z 11., prípadne z 12. storočia. O uložení ostatkov svätých Svorada a Benedikta v hradnom chráme hovorí písomný dokument Život svätých pustovníkov Svorada – vyznávača a Benedikta – mučeníka z polovice 11. storočia. „S dosť veľkou pravdepodobnosťou sa našla časť hrobky svätého Svorada. Uvidíme, či sa to potvrdí alebo nie a či sa tam nájdu nejaké ďalšie nálezy,“ povedal pre SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Výskum potrvá do začiatku júla. Počas Cyrilo-metodských slávností, ktoré bývajú v prvé júlové dni, by mal byť otvorený pre verejnosť.

Od polovice júla sa začnú práce na prezentácii východnej časti katedrály. Výsledky bádania archeológov majú byť sprístupnené verejnosti do konca roka. Záujemcovia o históriu uvidia okrem iného múry kostola s výklenkami z obdobia gotiky, ktoré sa našli pod podlahou dnešného Dolného kostola. Existujú dva možné varianty prezentácie – drahším je sklenená podlaha, lacnejšie by bolo zachovať priestor otvorený, pre zábradlie by však zostalo menej miesta na pohyb návštevníkov. „Mne osobne sa viac páči sklenená podlaha, ale uvidíme, ako sa nakoniec rozhodnú architekti a ako to schváli Krajský pamiatkový úrad v Nitre,“ uviedol Ruttkay.

Archeológovia objavili aj viaceré murivá, ktoré sú staršie ako z polovice 11. storočia. Podľa niektorých vedcov pochádzajú až z obdobia Veľkej Moravy. Mohlo by ísť o stopy po prvom kresťanskom kostole na našom území, ktorý dal podľa písomných prameňov v roku 833 postaviť knieža Pribina. Nájdené kusy malty sú totiž veľmi podobné tým, ktoré sa našli v násype veľkomoravského valu na hrade. Jednoznačné dôkazy však chýbajú. Podarilo sa tu nájsť aj vyše 20 stredovekých hrobov, zaujímavým objavom bola kostra nedonoseného novorodenca, pochovaná v drevenej rakvičke.

Ako informoval Ruttkay, Biskupský úrad Nitra neuspel so žiadosťou o finančné prostriedky z Nórskeho finančného mechanizmu na obnovu viacerých častí areálu hradu a katedrály. Pokúša sa však získať peniaze zo štrukturálnych fondov a iných zdrojov.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM