záruba martin Rôzne

Nitra musela vrátiť dotáciu na výstavbu bytov

NITRA 28. septembra (WEBNOVINY) – Nitra musela vrátiť dotáciu, ktorú dostala od ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja na výstavbu 92 nájomných bytov na sídlisku Diely. Dôvodom je, že mestu sa nepodarilo získať úver zo Štátneho fondu rozvoja bý

Žiadali sme vysvetlenie, výsledok je taký, že riaditeľ fondu už nie je na svojom mieste,“ povedal primátor Jozef Dvonč. Ako dodal, podobne dopadlo niekoľko miest.

Získaná dotácia bola 1,1 milióna eur. Mesto sa chce opätovne uchádzať o úver v januári budúceho roka. Na výstavbu už má pripravené územie aj stavebné povolenie. Na dofinancovanie investičnej akcie, na ktorú získa samospráva dotáciu z ministerstva, si podľa zákona nemôže zobrať komerčný úver, ale len zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Byty sa potom splácajú 30 rokov nájomným. „Som presvedčený o tom, že pokiaľ nebudú aspoň štartovacie jednoizbové byty pre mladých ľudí, tak ich tu neudržíme a začneme mať veľké problémy,“ uviedol Dvonč. Celkové náklady na výstavbu sú podľa neho zhruba 4,6 milióna eur.

Na Dieloch už mesto s podporou štátu postavilo 82 nájomných bytov, ktoré odovzdali do užívania koncom septembra 2008. Investícia vtedy dosiahla 3 717 719 eur. Byty sú jednoizbové a dvojizbové, dva z nich sú bezbariérové. Bol o ne veľký záujem, radnica musela stanoviť poradovník žiadateľov.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM