Správy

Neuveriteľná NÁDHERA: V areáli SPU sa rozrástol vzácny druh orchidey, FOTO

V areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre vyrástol vzácny a chránený druh orchidey, prilbovky bielej.

Ilustračný obrázok k článku Neuveriteľná NÁDHERA: V areáli SPU sa rozrástol vzácny druh orchidey, FOTO
3
Galéria
Zdroj: SPU Nitra

Jej náletový výskyt spozorovali pracovníci univerzity už pred 30 rokmi, postupne sa v areáli značne rozrástla, skonštatovala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová.

Spoločenská hodnota jedného exempláru tejto vzácnej rastliny je 200 eur, celková hodnota porastu v areáli SPU je zhruba 80 000 eur.

Prilbovka biela (Cephalanthera damasonium) rastie roztrúsene v podraste drevinovej vegetácie. Vstavačovité rastliny rastú takmer výlučne na menej kontaminovaných substrátoch so správnou pôdnou reakciou, s nižším obsahom dusíka a v symbióze s pôdnymi hubami, povedal Alexander Fehér z Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU.

Na viacerých miestach

Odborná verejnosť zaregistrovala vzácny výskyt tohto druhu v intraviláne mesta Nitra, ale aj v Pohraniciach, Hosťovej a Čechynciach. Svoj domov však má v Zoborských vrchoch, odkiaľ určite prišla aj do univerzitného areálu, tvrdí Fehér. Podľa platnej legislatívy tento druh môže byť dôvodom aj na vyhlásenie chráneného územia, ak ide o výskyt v prírodnom prostredí.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie lákavé články

V areáli SPU sa rozrástol vzácny druh orchidey
3
Galéria
Zdroj: SPU Nitra
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM