Nekonečný príbeh v Starom divadle bude mať DVE verzie
Už v tento piatok 14. marca 2025 uvedie Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre v slovenskej premiére adaptáciu kultového románu Michaela Endeho.

Inscenátori prinášajú Nekonečný príbeh do Nitry v netradičnom koncepte, v dvoch verziách. Prvá časť pod názvom Nekonečný príbeh – Záchrana Fantázie je určená pre deti od deväť rokov. Pre násťročných a ich rodičov uvádza divadlo inscenáciu pod názvom Nekonečný príbeh, ktorá obsahuje obe časti – Záchrana Fantázie a Rob, čo chceš!.
Prvá časť vychádza viac z knižnej predlohy a prináša na javisko dnes už legendárne postavy, ako je verný koník Artax, smiešny Kameňožrút, prastará korytnačka Morla či lietajúci drak šťastia Falko. Aj tu však tvorcovia priniesli zmenu – hrdina z Trávového mora, ktorý hľadá liek pre Detskú kráľovnú je vlastne hrdinka – bojovníčka Atrej.
Búra stereotypy
„Aj takto sme chceli narušiť stereotypné vnímanie hrdinu a zdôrazniť, že v súčasnom svete môžu byť hrdinkami aj dievčatá,“ uviedla režisérka inscenácie Iveta Ditte Jurčová.
Druhá časť inscenácie pracuje oveľa voľnejšie s menej známymi motívmi z druhej časti knihy a sústreďuje sa najmä na príbeh dospievajúceho chlapca Bastiána, ktorý na svojej ceste po Fantázii spoznáva sám seba a po strate matky opäť nachádza svoj vzťah s otcom, priblížila autorka adaptácie a dramaturgička Slavka Civáňová.
„Vo vzťahu syna a otca sme sa inšpirovali komplikovaným vzťahom samotného autora románu Michaela Endeho a jeho otca Edgara Endeho, známeho nemeckého surrealistického maliara,“ upresnila Ditte Jurčová.
Autor hudby, skladateľ Michal Paľko, vychádzal z tradičných hudobných motívov rôznych kultúr, ktoré voľne spájal a vrstvil. Inscenácia má tiež výrazný výtvarný rukopis, za ktorým stoja autorka kostýmov, objektov a scény Markéta Plachá a autorka bábok Katarína Caková. Určujúcimi motívmi sa pre tvorcov stali kniha a písmo.
Scénografii dominuje veľká knižnica v starom antikvariáte vo svete ľudí, z ktorej pod vplyvom rozširujúcej sa ničoty vo svete Fantázie miznú knihy. Tvorcovia takto zdôrazňujú potrebu návratu k hodnotám ako múdrosť, poznanie, pamäť, tvorivosť a fantázia.
V inscenácii sa predstavia členovia umeleckého súboru Starého divadla Karola Spišáka v Nitre Eduard Valašík, Daniela Turzová, Vanesa Hagyungová, Simon Fico, Danica Hudáková, Ivan Gontko, Oľga Schrameková a Martin Kusenda.