Kristína Kováčová Rôzne

Návrhy na nové námestie v Nitre

Víťaz súťaže o návrh na zmenu Svätoplukovho námestia je už známy, návrhy máte možnosť vidieť aj vy v Nitrianskej Galérii.

Z celkového počtu 29 súťažných návrhov vybrala odborná porota víťazov súťaže. Počas dvoch dní hodnotenia návrhov, nakoniec odborníkov najviac presvedčil návrh architektov Michala Bonára, Ľubomíra Králika, Juraja Polyáka a Ľudovíta Urbana. Tí za víťazný návrh štúdie Svätoplukovho námestia dostanú od mesta Nitry odmenu, vo výške 9.958 €. Z nitrianskych architektov sa najlepšie umiestnil Tibor Zelenický, ktorý skončil na druhom mieste.

Výsledky súťaže potvrdili potrebu uzatvoriť priestor dnešného Svätoplukovho námestia novou zástavbou tak, aby vo vyvrcholení Štefánikovej ulice, vzniklo jasne urbanisticky vymedzené nové námestie, ako najvýznamnejší verejný priestor mesta Nitry. Tento priestor by mal spĺňať pobytové a zhromažďovacie funkcie, samozrejme, s rešpektovaním vstupu do divadla. Nový návrh taktiež počíta s architektonickým objektom s prvkami vody.

Samotná súťaž potvrdila, že nová severná hrana zástavby námestia by nemala klesnúť nižšie, ako je vstup do divadla. Vymedzenie západnej hrany námestia môže tvoriť nová zástavba, alebo forma líniovej zelene, ktorá by v náznakoch mala sledovať stopu pôvodnej ulice. Všetky návrhy architektov počítali s vyrovnaním námestia.

Súťaž priniesla aj niekoľko námetov na dotvorenie dizajnu námestia, a to, dlažby, mobiliára, ale aj zelene. Túto problematiku odporúča porota riešiť po uzatvorení výstavby samostatnou súťažou.

Ocenené návrhy sú vystavené v Nitrianskej galérii, a to do 14. júna tohto roka. Víťazný návrh, spolu s ďalšími ocenenými návrhmi budú východiskom pre zmeny a doplnky územného plánu mesta Nitry. Verejné pripomienkovanie týchto návrhov by malo predísť schvaľovaniu v mestskom zastupiteľstve.

nitr.galer
15
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM