Rastislav Búgel Správy

Najväčšia letná škola esperanta na svete: Do tohto jazyka preložili aj slovenskú hymnu

Vyše 260 ľudí z 30 krajín sveta sa stretlo v Nitre na najväčšej svetovej letnej škole esperanta. Okrem samotnej výučby jazyka absolvujú účastníci podujatia aj množstvo kultúrnych a spoločenských udalostí či výletov po Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Najväčšia letná škola esperanta na svete: Do tohto jazyka preložili aj slovenskú hymnu
Zdroj: TASR

Najdlhšiu vzdialenosť merali do mesta pod Zoborom esperantisti z Taiwanu, Mexika, Kanady, USA či z Južnej Kórey. Najmladšia účastníčka podujatia má dva roky a pochádza z Nemecka, najstaršou je 84-ročná Katalánka. „Máme tu aj päť nevidiacich esperantistov z Fínska, Nemecka a Španielska,“ informoval manažér podujatia Peter Baláž. Letnú školu esperanta organizuje občianske združenie Edukácia@Internet.

Preložili slovenskú hymnu

Záujem je aj o kurz esperantskej literatúry a kultúry. „Okrem prekladov svetovej literatúry do esperanta máme aj pôvodnú literatúru písanú v esperante. Počas letnej školy sme krstili zbierku básní písaných v esperante,“ skonštatoval Baláž. Do esperanta bol preložený napríklad aj text slovenskej hymny Nad Tatrou sa blýska či dielo Sama Chalupku Mor ho! Od februára 2012 pozná esperanto aj prekladač Google Translate. Esperanto sa stalo jeho 64. podporovaným jazykom, pričom preklady dosahujú pomerne vysokú presnosť, zhodujú sa esperantisti.

Esperanto v hudbe

Jazyk má svoje zastúpenie aj v hudbe. V Nitre sa predstavil hudobník Jean-Marc Leclercq, známy ako JoMo. Tento Francúz spieva na svojich koncertoch v 22 jazykoch vrátane esperanta. Na jednom zo svojich koncertov spieval v 25 jazykoch, čím si získal zápis do Guinessovej knihy rekordov.

Ľahko zvládnuteľný

Medzinárodným jazykom esperanto hovoria v súčasnosti dva až tri milióny ľudí na celom svete. Najviac esperantistov, zhruba 100 000, je v Maďarsku. Výhodou jazyka esperanto je jeho jednoduchosť. „Dá sa naučiť päť až desaťkrát jednoduchšie ako národné jazyky. Priemerne jazykovo zdatný človek sa dokáže esperanto naučiť za jeden semester, slabšiemu trvá jeho zvládnutie rok,“ povedal Baláž. Jazyk sa okrem jednoduchej zvládnuteľnosti vyznačuje aj ľahkou a presnou gramatikou bez výnimiek a neutrálnosťou.

Postupne sa vyvíja

Napriek tomu, že ide o umelo vytvorený jazyk, aj esperanto sa stále vyvíja. „Je určených 16 základných gramatických pravidiel, ktoré sú nemenné. No jazyk sa ďalej vyvíja, rozširuje. Existuje akadémia esperanta, ktorá schvaľuje nové slová a odporúčania,“ povedal Baláž. Iniciátorom a tvorcom základov esperanta bol poľský lekár Ľudovít L. Zamenhof, ktorý svoju prvú učebnicu zverejnil v roku 1887.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM