Rôzne

Nádherné výhľady do širokého okolia: TIETO rozhľadne by ste si nemali nechať ujsť

Nitriansky kraj ponúka množstvo turistických lákadiel. Medzi tie najobľúbenejšie patria aj rozhľadne a vyhliadkové veže. Pozrite si výber tých, ktoré stoja za návštevu.

Ilustračný obrázok k článku Nádherné výhľady do širokého okolia: TIETO rozhľadne by ste si nemali nechať ujsť
Zdroj: TASR/Martin Palkovič

Zaujímavé turistické vychádzky a predovšetkým malebné pohľady do krajiny ponúkajú rozhľadne a vyhliadkové veže stojace na kopcoch i rovinách Nitrianskeho kraja. Turisti ich vyhľadávajú vo všetkých ročných obdobiach, množstvo návštevníkov však lákajú aj počas pandémie, keď mnohé turistické atrakcie musia zostať zatvorené.

Výhľady na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribečské pohorie a Strážovské vrchy ponúka rozhľadňa Radošinka, ktorá bola postavená na hranici katastrov obcí Nové Sady, Čab a Šurianky. Projekt za takmer 30 000 eur bol ukončený v roku 2014 a je výsledkom spolupráce 30 obcí združených v Mikroregióne Radošinka. „Tento jedinečný prvok prilákal do krajiny mnohých turistov zblízka i zďaleka. Výhodou je aj to, že výlet k rozhľadni si môžu dovoliť aj rodiny s malými deťmi, pretože sa až takmer k nej dá dostať autom,“ uviedla pred časom starostka obce Silvia Halvoníková.

Aj zo zahraničia

Iba pár kilometrov vzdušnou čiarou sa nachádza vyhliadková veža, ktorú na kopci Hôrka nad obcou Podhorany postavili v roku 2011. Je z nej výhľad na pohorie Tribeč i na údolie rieky Nitra. Ak sú priaznivé podmienky, je možné vidieť aj Považský Inovec i hrebene Malých Karpát.

„Prichádza sem veľké množstvo návštevníkov z blízkeho aj ďalekého okolia. Svedčí o tom kniha návštev uložená v schránke na rozhľadni. Milo nás prekvapuje množstvo zápisov z Čiech, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Nemecka, Anglicka a dokonca z ďalekej Argentíny a Austrálie,“ uviedol pri príležitosti blížiaceho sa desiateho výročia vybudovania veže jeden z iniciátorov projektu Zoltán Fülöp.

V pohorí Považského Inovca sa nad obcou Nitrianska Blatnica týči vrch Marhát. V roku 2008 bola na jeho vrchole vybudovaná 17 metrov vysoká rozhľadňa.

Je z nej výhľad do troch krajov, Nitrianskeho, Trnavského a Bratislavského.

Turisti z nej uvidia okrem masívu Považského Inovca aj pohoria Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty i viaceré mestá, napríklad Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou či Nováky. Prístupná je z viacerých strán, z obce Nitrianska Blatnica k nej vedie aj cyklotrasa.

Krásny výhľad

Na úpätí kopca Veľký Dudok neďaleko obce Nevidzany stojí 20 metrov vysoká vyhliadková veža Požitavie – Širočina. Okrem ľahkej dostupnosti aj pre nenáročných turistov ponúka výhľady na okolité obce i na pohoria Tríbeč a Pohronský Inovec. „K rozhľadni vedie asfaltová cesta miestnymi vinohradmi, takže až k nej sa dá dostať autom. Počas pekných dní však odporúčame vydať sa k nej na bicykli alebo pešo. Vidno ju už z ďaleka, a preto určite nikto nezablúdi,“ uvádza sa na portáli kamnavylet.sk

Milovníci krásnych výhľadov môžu navštíviť aj rozhľadňu Dolná Nitra v obci Klasov. Z výšky 15 metrov ponúka výhľady na široké okolie a priľahlé vinohrady. Návštevníci z nej však za dobrých poveternostných podmienok dovidia až na Tribečské pohorie, Zobor, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a nížiny na južnom Slovensku.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM