Rastislav Búgel Správy

Na hrade objavili románsku hradbu: Sprístupnia ju verejnosti

Románsku hradbu, ktorú na Nitrianskom hrade objavili archeológovia, si bude môcť prezrieť aj verejnosť. Pozostatky hradného opevnenia, datované do 11. až 12. storočia, objavili vedci počas záchranného výskumu v priestore, kde nitriansky biskupský úrad stavia informačné centrum.

Ilustračný obrázok k článku Na hrade objavili románsku hradbu: Sprístupnia ju verejnosti
Foto: Rastislav Búgel

„Som rád, že biskupstvo v momente, ako sa našla hradba, dalo príkaz na zmenu projektov. Dobrovoľne sa pustilo do toho, aby toto opevnenie nebolo navždy zasypané, ale prezentované verejnosti v celej výške, v akej sa dochovalo,“ uviedol riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Matej Ruttkay.

Na miestach, kde to nepredpokladali

Podľa jeho slov zostane zachovaná takmer celá architektúra hradby tak, ako sa počas posledných rokov našla pri vykopávkach. „A to sa veľmi teším, pretože je to krásny kus opevnenia. Máme z neho kúsočky zachované aj na východnom nádvorí hradu, ale ten úsek, ktorý bude prezentovaný, je najlepšie dochovaný,“ skonštatoval. Vedcov prekvapilo, že románske hradby našli aj na miestach, kde to už nepredpokladali. „Tak sa vlastne ukázalo, že to bývalé veľkomoravské hradisko sa v 11. a 12. storočí stále zväčšovalo a naťahovalo na východnú stranu a celý velikánsky priestor hradu bol touto hradbou opevnený,“ vysvetlil Ruttkay.

Získali by ďalšiu atrakciu

Opevnenie viedlo až na úpätie hradného vrchu, kde sa vedcom pred časom podarilo v pivnici Župného domu objaviť a odkryť aj vstupnú bránu. „Žiaľ, tá nie je prezentovaná verejnosti, aj keď vôľa určite je. Je to škoda. Nitra by tak získala ďalšiu atrakciu, pretože tá brána je nezvykle veľká. V rámci strednej Európy ide naozaj o zaujímavosť, pretože je raz taká veľká ako iné bežné brány z tohto obdobia,“ skonštatoval Ruttkay.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie