Rastislav Búgel Kultúra

Na Bojnickom zámku udeľovali titul Senior roka: Ocenenie získala aj pani Švecová (85) z Nitry

Na Bojnickom zámku sa uskutočnil v poradí už deviaty ročník podujatia Senior roka. Najcennejšie ocenenia zbierali aj seniori z nášho regiónu.

Ilustračný obrázok k článku Na Bojnickom zámku udeľovali titul Senior roka: Ocenenie získala aj pani Švecová (85) z Nitry
Zdroj: TASR

Zlatou seniorkou roka 2014 sa stala Hildegarda Radovská (81)z Handlovej. Je víťazkou tohoročnej ankety neziskovej organizácie Fórum pre pomoc starším (FpPS) so sídlom v Prievidzi, pôsobiacej na celom Slovensku. Ocenenie si spolu s ďalšími 19 vyznamenanými titulom Senior roka 2014 slávnostne prevzala v reprezentačnej Zlatej sále v Bojnickom zámku z rúk prezidentky FpPS Ľubice Gálisovej.

Ocenenie aj do Nitry

Titul Strieborný senior 2014 si odniesla 88-ročná Mária Bodláková, bývalá učiteľka, teraz obyvateľka Domova seniorov Lamač v Bratislave. Aktívne sa zapája do života v zariadení, do ktorého prišla pred desiatimi rokmi. Svojím príkladom dokáže strhnúť aj iných k spolupráci. Snaží sa pomáhať ďalším, aj chorým obyvateľom, šíri optimizmus a radosť zo života.

Katarína Švecová (85) z Nitry si z Bojníc odniesla ocenenie Bronzový senior roka. Je príkladom pre mladších. Tri volebné obdobia pracovala ako poslankyňa obecného zastupiteľstva v rodnej obci Lúčnica nad Žitavou. Bola zakladateľkou folklórneho súboru Vajkovčanka. V súčasnosti žije v zariadení sociálnej služby v Nitre, kde takisto založila spevácky súbor. Stále sa venuje spevu, ľudovým tradíciám a zvykom.

Viac ako 18 ocenených

Ďalšími ocenenými sú Katarína Kostková (62) z Bratislavy, Ľudmila Ondrášová (64) z Radimova, Jolana Petrušková (63) z Bolešova, Ladislav Fúska (71) z Nitry, Jozef Bašovský (70) z Nitrianskeho Pravna, Emanuel Tehlár (66) a Mária Hollá (71) obaja z Veľkého Zálužia, Mária Gašková (68) z Dolného Kubína, Mária Kanyuková (67) zo Želiezoviec, Mária Dilhoffová (75) z Nitry, Elena Hanisková (79) z Bratislavy, Žofia Kovalčíková (64) z Tatranských Matliarov, Ida Richterová (79) z Malinovej, Ivan Škultéty (77) z Bánoviec nad Bebravou, Miroslav Jurčák (67) zo Svitu, Mária Kubelová (72) z Trenčína, a Anna Kornová (63) zo Slovenského Nového Mesta.

O týchto výnimočných senioroch verejnosť väčšinou nevie

„O každom z ocenených možno povedať, že sú to vzácni ľudia, ktorí sú vzorom lásky a starostlivosti o druhých. Viacerí sú už vo vyššom veku, mnohí aj sami sú vážne chorí, napriek tomu vynakladajú veľa úsilie, aby pomohli alebo dlhodobo pomáhali iným. Iní sú zasa príkladom v rôznych činnostiach, vrátane športu, ako napríklad 70-ročný maratónec J. Bašovský, ktorý si dnes takisto prevzal ocenenie. Väčšinou však o ich činnosti verejnosť nevie, pretože sú skromní. Aj preto sa Fórum pre pomoc starším rozhodlo takýchto ľudí vyhľadávať a poďakovať im,“ konštatovala prezidentka Gálisová. Za deväť ročníkov, čo FpPS toto podujatie organizuje, si už z Bojnického zámku titul Senior roka odnieslo 187 starších aktívnych ľudí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM