Rôzne

Mliečna FARMA v Oponiciach otvorila svoje brány. Súčasťou DOD bol projekt Adoptuj kravičku, FOTO

Priblížiť deťom a rodinám život na mliečnej farme, priviesť najmenších k záujmu o živočíšnu výrobu a zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov bolo cieľom DOD na farme dojníc v Oponiciach.

Ilustračný obrázok k článku Mliečna FARMA v Oponiciach otvorila svoje brány. Súčasťou DOD bol projekt Adoptuj kravičku, FOTO
6
Galéria
Zdroj: SPU Nitra

Farma Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre sa počas uplynulého víkendu pridala k 34 mliečnym farmám z celého Slovenska, ktoré otvorili dvere pre verejnosť, informovala Renáta Chosraviová, hovorkyňa SPU.

Na farme 360 dojníc

Farma Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU v Oponiciach eviduje 720 jedincov holštajnského dobytka, z toho je 360 dojníc. Dosahujú špičkovú kvalitu stáda s ročnou úžitkovosťou viac ako 10.200 litrov mlieka na dojnicu.

Súčasťou Dní otvorených dverí je projekt Adoptuj kravičku, ktorý v roku 2012 spustil Mliečny fond podporovaný Slovenským mliekarenským zväzom a Slovenským zväzom prvovýrobcov mlieka.

Adoptuj kravičku

Používateľ webovej aplikácie si za nákup slovenských mliečnych výrobkov môže vybrať a virtuálne adoptovať žijúcu kravu z reálnej farmy. O kravu sa môže naďalej starať formou hry pri opakovanom nákupe slovenských mliečnych výrobkov. Deti po celom Slovensku si zatiaľ adoptovali zhruba 30.000 kráv, pričom v krajine je v súčasnosti do 110.000 dojníc.

Zvýšiť spotrebu mlieka

„Projekt vznikol na to, aby sme priblížili sektor prvovýroby mlieka deťom a riešili aj otázku spotreby mlieka na Slovensku, ktorá je nízka. U nás máme priemernú spotrebu len 190 kilogramov na osobu a rok, pričom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča až 220 kilogramov na osobu a rok,“ povedala riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.

Prečítajte si tiež:

Deň otvorených dverí na farme dojníc SPU v Oponiciach
6
Galéria
Zdroj: SPU Nitra
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM