Monika Földešiová Rôzne

Mládež v liehu

Pohárik a cigareta v rukách mladých ľudí už nie je raritou. Horšie je, že veková hranica týchto mladých sa čoraz rýchlejšie znižuje a dosahuje extrémne hranice.

Ako sa dalo predpokladať, chuť tabaku a alkoholu láka viac chlapcov ako dievčat, v poslednej dobe sa však tento pomer začína vyrovnávať a veľa dievčat si tak naivne namýšľa, že s tzv. slim cigaretou sú príťažlivejšie a zvodnejšie. Mimochodom, priemerným vekom takýchto mladistvých je 14 rokov ! Ešte viac šokujúci je vek detí, ktorí prišli po prvýkrát do kontaktu s alkoholom. Až 44% ho vyskúšalo vo veku od 4–6 rokov, 24% vo veku 10 rokov a „iba“ 9,6 % vo veku 12 rokov. Mnoho detí si je vedomých škodlivých účinkov alkoholu, im však pripadá chutný a bezpečný. Šampanské, pivo a víno dokonca nepokladajú za alkohol ale skôr za čosi ako „malinovku pre dospelých“. Cigarety a alkohol idú zväčša ruka v ruke. V dôsledku otupenej mysle siahajú mladiství po cigaretách najprv zo zvedavosti a neskôr pre chuť, vybudovanú závislosť či zviditeľnenie sa. Nastávajú aj nebezpečnejšie situácie, kedy prichádzajú do kontaktu s drogami – ľahkými i ťažkými. Podľa viacerých prieskumov majú k návykovým látkam väčšiu tendenciu tí mladiství, ktorých rodičia (alebo čo i len jeden rodič ) fajčia alebo často pijú. Na druhej strane ide aj o spôsob socializácie týchto detí – snažia sa zapadnúť do skupiny kamarátov a, podľa ich slov, byť „in“.

//Ponúkame vám niekoľko vyjadrení mladistvých k ich prvej skúsenosti s alkoholom a cigaretami:// „Vždy, keď som bol u strýka, vždy keď vyhodil cigaretu, vždy sme s bratrancom fajčili.“ „Fajčila som, keď som mala 10 rokov. Donútil ma môj bratranec. Už jeden rok nefajčím.“ „Fajčila som, keď som mala desať rokov. Bolo to na poli, keď sme opekali. Cítila som sa odporne. Ocko mi dal ochutnať pivo, keď som mala 9 rokov.“ „Nikdy som nefajčila. Pila som šampanské na Silvestra, ale aj vaječný likér, ktorý bol na zmrzline, a aj vaječný likér s kolou, ale veľmi to nechutilo. Ešte ten vaječný likér so zmrzlinou mi vcelku chutili. Raz som videla ako jedna teta dáva svojmu okolo 5-ročnému synovi cigaretu a to sa mi nepáčilo.“ „Ja som už fajčil a pil. Bolo to na vatre. Mal som dobrý pocit. Aj iné deti okolo našej vatry fajčili a pili.“

Foto: ilustračné foto

cigarety, alkohol
4
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM