Rastislav Búgel Samospráva

Mimovládka INEKO hodnotila zadĺženie miest: Pozrite, koľko percent si nesie na pleciach Nitra!

Na hospodárenie slovenských miest si posvietil inštitút INEKO. Niektoré mestá sa môžu pochváliť dobrým finančným zdravím, u iných je to už horšie. Pozrite si, kam patríme my....

Ilustračný obrázok k článku Mimovládka INEKO hodnotila zadĺženie miest: Pozrite, koľko percent si nesie na pleciach Nitra!
Zdroj: Dnes24.sk

INEKO hodnotil finančné zdravie jednotlivých miest. Jednou zo zložiek hodnotenia boli aj dlhy samospráv.

Rekordér

Najvyššie percento svieti podľa hodnotenia Ineka nad krajskou Žilinou – celkový dlh mesta je 77,1 percenta. „V jej dlhu je však započítaný aj úver od štátu na výkup pozemkov v súvislosti s investíciou automobilky KIA, ktorý mesto postupne spláca. Po odrátaní tejto výpomoci na tom Žilina nie je tak kriticky,“ komentuje INEKO na svojom webe. Celkové finančné zdravie ohodnotili na známku 3,3, pričom 0 je na tejto stupnici najhoršie číslo.

Kde sme my?

Dlh Nitry nelámal rekordy ani v zadlženosti, ani vo finančnom zdraví. Jej dlh činí podľa Ineka 31,8 percenta. Finančné zdravie (FZ) mesta ohodnotili číslom 4,4. Pre porovnanie, Šaľa si vyslúžila percentuálne skóre 31,4 FZ: 3,9, neďaleké Vráble 32,0%, FZ: 3,8. Prekvapením boli Topoľčany, ktorých dlh zostal na nule, a z prieskumu teda obišli s čistým štítom. Finančné zdravie je tu podľa INEKO hodnotené známkou 5,6.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM