Kultúra

Milovníci divadla, zapisujte si do kalendárov! V DAB sa blíži PREMIÉRA najnovšej hry

Nová inscenácia v DAB ponúkne humor i návrat do 90. rokov. Na čo sa môžeme tešiť?

Ilustračný obrázok k článku Milovníci divadla, zapisujte si do kalendárov! V DAB sa blíži PREMIÉRA najnovšej hry
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravuje novú inscenáciu Domov. Ide o adaptáciu románu Máriusa Kopcsaya. Podľa tvorcov hra s jemne absurdným humorom rozpráva príbeh o jednom nenápadnom osude a o neschopnosti adaptovať sa na meniaci sa svet 90. rokov.

Život sa mu obráti naruby

Hlavnou postavou je novinár, ktorého pohodlný a neveľmi zaujímavý život sa obráti naruby, keď ho manželka donúti presťahovať sa z bytu na periférii do bytu v centre mesta. „Je to úplne iný život, než aký by si predstavoval, a táto jeho životná situácia svojsky zrkadlí éru 90. rokov, v ktorej sa dej odohráva,“ uviedla dramaturgička Martina Mašlárová.

Cez osud hlavného hrdinu hra zobrazuje veľkú spoločenskú zmenu, na ktorú mnohí neboli pripravení a nedokázali ju využiť ako príležitosť.

„Hlavná postava je obyčajný ‚človek milión‘, ktorý nerozumie podnikaniu, nedokáže splácať hypotéku a bojí sa civilizačných chorôb. A okolo neho sa pohybuje spektrum ďalších smiešnych figúrok, ktoré mu v jeho vnútornom zmätku veľmi nepomáhajú. Je to jeho frustrovaná manželka, kamarát kšeftár, kamarát filozof, polohysterická matka, ale aj čudná realitná agentka a bezdomovec biznisman,“ povedala Mašlárová.

Blíži sa premiéra

Inscenácia Domov je súčasťou aktuálnej sezóny v DAB, ktorá dostala názov Krehká identita, a jej tvorcovia pri jej kreovaní nechceli obísť ani obdobie po Nežnej revolúcii a po roku 1993. „Domov Máriusa Kopcsaya je pozoruhodné literárne dielo, ktoré ocenila literárna kritika aj široká verejnosť. Chceli sme priniesť jeho svojský humor a divákom sprostredkovať jeho knihu prvýkrát v divadelnej podobe. Témy, s ktorými Kopcsay narába, sú blízke komukoľvek. Ide o vzťahy i o jednotlivca v súkolesí spoločenských okolností,“ skonštatovala Mašlárová. Ako doplnila, inscenácia Domov bude mať premiéru v Štúdiu DAB 9. júna.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy, ktoré hýbu Nitrou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM