Rastislav Búgel Samospráva

MHD stála vlani mesto Nitra viac ako 4 milióny eur: Zaznamenali nárast cestujúcich

Takmer 2 milióny eur doplatí nitrianska radnica dopravnému podniku Arriva Nitra, a. s., za minuloročné výkony v mestskej hromadnej doprave (MHD). Ešte vlani mesto vyplatilo dopravcovi zálohu 2,4 milióna eur.

Ilustračný obrázok k článku MHD stála vlani mesto Nitra viac ako 4 milióny eur: Zaznamenali nárast cestujúcich
Zdroj: TASR

Tá však na vykrytie všetkých nákladov nestačila. Mesto preto musí doplatiť ďalších 1,9 milióna eur. Celková strata, ktorú si podnik účtuje v MHD za rok 2014, dosiahla 4,3 milióna eur.

Podľa niektorých mestských poslancov si náklady na mestskú dopravu ukrajujú príliš veľkú časť z mestského rozpočtu a sumy vykazované súkromným dopravným podnikom ako strata sú neúmerne vysoké. Primátor Jozef Dvonč však upozorňuje, že ide o platby za služby, ktoré si mesto u dopravcu objednáva. „My platíme za výkony vo verejnom záujme. To mesto schvaľuje cenník, harmonogram dopravy a zľavy. Keby sme schválili a platili zálohu v tej hodnote, v akej si objednávame aj výkony, tak nemusíme nič doplácať a nevznikla by ‚akože‘ strata. Lebo reálne to nie je strata, ale platby za výkony vo verejnom záujme, za ktoré platíme nejakú zálohu a potom doplácame zvyšnú sumu,“ skonštatoval Dvonč.

Ako zdôraznil, mesto sa snaží náklady na MHD čo najviac znižovať. Napríklad častými kontrolami v dopravnom podniku alebo znížením ziskovej prirážky Arrivy zo 4 % na 3,5 %. „Robíme všetky kroky, ale jednoducho tá doprava v takomto ponímaní ako v Nitre je, pri zmodernizovanom vozovom parku, pri súčasnom grafikone jázd a poskytovaných zľavách niečo stojí. Tieto výkony vo verejnom záujme si objedávame a pritom nezvyšujeme ceny. Pretože chceme do autobusov prilákať čo najviac ľudí, ktorí by inak chodili autom,“ pripomenul Dvonč. Jeho slová potvrdil aj vedúci odboru komunálnych činností a životného prostredie na mestskom úrade Pavol Jakubčin, podľa ktorého je Nitra jediné z väčších miest, kde je aj vďaka modernizácii autobusov a súčasnej výške cestovného zaznamenaný nárast cestujúcich v MHD.

Čítajte tiež:

Koniec problémom s parkovaním? Pomôcť má špecializovaná fir­ma

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM