Rastislav Búgel Správy

Mestský tábor FAJN: Deťom priblíži fyziku v domácnosti

Skryté záhady, fakty a javy z fyziky budú objavovať žiaci základných škôl a osemročných gymnázií počas mestského denného tábora FAJN – Fyzika, ako ju nepoznáme. Tábor sa začne v priestoroch Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre v pondelok 13. júla a potrvá do 17. júla

Ilustračný obrázok k článku Mestský tábor FAJN: Deťom priblíži fyziku v domácnosti
Foto: Monika Vengrínová / Zdroj: Dnes24.sk

„Naším cieľom je inovatívnou formou vzbudiť u detí záujem o fyziku a prírodné vedy. Fyziku chceme deťom priblížiť tak, aby zmenili svoj postoj voči nej,“ skonštatovala Ľubomíra Valovičová z UKF.

Mobily ako súčasť výskumu

Výskumným predmetom tohtoročného tábora bude fyzika v domácnosti. Celkovo 28 detí vo veku deväť až 15 rokov si bude môcť vyskúšať, čo všetko dokáže tablet či mobil v oblasti výskumu. „Na aktivity, ktoré väčšina z nás berie ako samozrejmosť, sa deti pozrú aj z iného uhla. Budú objavovať svet pomocou mobilných technológií, ktoré skôr poznajú ako prostriedky komunikácie alebo zábavy,“ povedala Valovičová. Moderné mobilné technológie skrývajú v sebe množstvo vedecko-technických vymožeností, ktoré umožnia deťom stať sa malými vedátormi. Skúmať budú domáce spotrebiče.

Všetko pochopia

Počas jednotlivých dní pochopia rozdiel medzi bielou a čiernou technikou, vyskúšajú, aké možnosti majú mobily a tablet, čo nimi vieme merať, ako je možné, že sa displej vie otáčať, prečo sa mení jas monitora, pozrú sa na mikroskopické zloženie displejov. Budú skúmať klasické domáce práce, pričom si budú môcť zmerať výkon vysávača alebo chladničky. Taktiež budú môcť na praktických príkladoch pochopiť, čo znamená, že spotrebič je kategórie A++. Vyrobia si vlastnú chladničku a absolvujú množstvo ďalších domácich a táborových aktivít. „Výsledkom ich bádania by mali byť relevantné závery, pomocou ktorých budú vedieť, ako si uľahčiť domáce práce a ako narábať s domácimi spotrebičmi, aby sme predĺžili ich životnosť,“ informovala Valovičová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM