Rastislav Búgel Samospráva

Mesto chce získať desiatky miliónov eur: Putovať by mali na cyklodopravu, životné prostredie a sociálnu oblasť

V novom programovom období 2014 až 2020 chce mesto Nitra spoločne s okolitými obcami získať z fondov Európskej únie (EÚ) celkovo 25 až 30 miliónov eur. Podľa nitrianskeho primátora Jozefa Dvonča môžu byť tieto peniaze významným zdrojom na financovanie rôznych mestských investícií.

Ilustračný obrázok k článku Mesto chce získať desiatky miliónov eur: Putovať by mali na cyklodopravu, životné prostredie a sociálnu oblasť
Zdroj: Dnes24.sk

V súvislosti s prípravou na nové obdobie chce radnica podstatne posilniť svoj projektový tím a investičné oddelenie na mestskom úrade.

„Vzhľadom na také množstvo financií, ktoré môžeme získať, je to kľúčová vec. Preto som už vyzval pracovníkov úradu i mestských organizácií, že pokiaľ ovládajú jazyky a chceli by pracovať v projektovom tíme, aby sa prihlásili. V každom prípade potrebujeme prijať dvoch až troch ľudí, či už to budú naši zamestnanci alebo celkom noví ľudia,“ uviedol primátor.

Ako pripomenul, v novom programovom období sa už financie z fondov EÚ nebudú čerpať na takzvané dopytové projekty, kedy sa napríklad opravovali školy či zariadenia sociálnych služieb. Nové projekty budú musieť riešiť integrovaný rozvoj širšieho územia mesta v spolupráci s okolitými obcami. „My chceme v rámci integrácie rozvíjať cyklodopravu, ochranu životného prostredia a výsadbu zelene. V sociálnej oblasti je tam odstraňovanie bariér. Súčasťou zámeru je aj projekt Vzdelané mesto a rozvoj tvorivého priemyslu, v rámci ktorého by malo vzniknúť Kreatívne centrum na Martinskom vrchu s prepojením na Fórum mladých a sieť kreatívnych inkubátorov,“ uviedol Dvonč.

Podľa jeho slov sa mesto už teraz intenzívne chystá na čerpanie európskych financií. Dôležitou súčasťou príprav bude aj schválenie dostatočných zdrojov z mestského rozpočtu na prípravu projektových dokumentácií. „Aby sme hneď, keď budú zverejnené nové výzvy, mohli reagovať a riešiť tie projekty, ktoré sú už postupne pripravované,“ do­dal.

Čítajte tiež:

Mesto pravdepodobne upraví niektoré dane: Ktoré poplatky by sa mohli zvýšiť?

Po zápisoch sa podarilo umiestniť všetkých budúcich škôlkarov: V Nitre by mali vzniknúť dve materské školy

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM