Monika Földešiová Kultúra

Manuál pre dokonalého diváka

Problematiku vzťahu medzi galériou ako výstavným priestorom a divákom ako prijímateľom a pozorovateľom rieši výstava Manuál pre dokonalého diváka. Diela autorov Petra Barényiho, Eji Devečkovej, Mariany Sedlačíkovej a Veroniky Šramatyovej predstavia n

„Manuál pre dokonalého diváka nie je galerijnou prezentáciou vystavených diel tak, ako to v rámci zaužívaných predstáv bežný divák očakáva. Autori, zastúpení na súčasnej výstave, postavenie diváka často reflektujú s ironickým zveličením predovšetkým formou rôznych manuálov, ktoré ho navádzajú na rôzne absurdné činnosti. V tomto zmysle je špecifikom vystavených diel umelcova práca s divákom, ktorý sa stáva nielen predmetom zobrazenia, ale aj objektom autorovej manipulácie,“ uviedla kurátorka výstavy Barbora Geržová.
Napriek tomu, že spoločným menovateľom jednotlivých diel prezentovaných na výstave Manuál pre dokonalého diváka je zameranie sa na diváka, každý z autorov s ním pracuje inak. Vystavené práce zastupujú diela na prvý pohľad pôsobiace ako tradičný artefakt, v skutočnosti však ide o vážnejší problém odrážajúci napätie medzi tradičným obrazom a jeho témou. Ďalšiu skupinu tvoria diela, ktoré nemajú známu formu obrazu, plastiky alebo objektu, ale sú vytvorené na spôsob súťaže alebo ako manuály navádzajúce diváka na vykonanie určitých činností. Výstava potrvá v Nitrianskej galérii do 19. júna.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM