Správy

Lyžiarsky, na aký sa nezabúda: Študentov z Nitry pred rokmi odrezala od sveta KALAMITA

Bolo to v januári 2000, keď sa mladí študenti z nitrianskeho gymnázia vybrali na lyžiarsky výcvik. Netušili, že si ho o celý týždeň predĺžia.

Ilustračný obrázok k článku Lyžiarsky, na aký sa nezabúda: Študentov z Nitry pred rokmi odrezala od sveta KALAMITA
8
Galéria
Zdroj: TASR/Jozef Ďurník

Žiakov a pedagógov z nitrianskeho cirkevného gymnázia pred rokmi zastihla na lyžiarskom výcviku snehová kalamita. Pobyt v horskom hoteli si museli o týždeň predĺžiť.

Nezabudnuteľný lyžiarsky zažili v januári 2000, keď uviazli v horskom hoteli Kráľova studňa vo Veľkej Fatre.

Štvormetrové záveje

Cesta k horskému hotelu Kráľova studňa bola neprejazdná, keď sa na nej v dôsledku výdatného sneženia a silného vetra vytvorili na niektorých miestach až štvormetrové záveje.

Napriek nasadeniu dvoch mechanizmov na odstraňovanie snehu sa ju ani po niekoľkých dňoch nepodarilo celú spojazdniť.

Prečítajte si tiež

Jedlo z vrtuľníka

Počas týždňového nedobrovoľného pobytu na Kráľovej studni mali zabezpečený dostatok potravín a nápojov, teplo, teplú vodu a elektrický prúd. O situácii boli pravidelne informovaní ich rodičia.

Potraviny a nápoje do hotela prinieslo 18 dobrovoľníkov a členov Horskej služby. Naftu a potraviny doplnili aj pomocou vojenského vrtuľníka Mi-17.

Niektorí zlyžovali

Všetkých 72 žiakov a pedagógov nitrianskej cirkevnej školy, ktorí boli od 22. januára v dôsledku nepriaznivého počasia odrezaní od sveta, sa 29. januára popoludní v sprievode členov Horskej služby Veľká Fatra presunulo po bezpečnej trase k hlavnej ceste v Dolnom Harmanci. Na parkovisku na nich čakali autobusy, ktoré ich dopravia do Nitry. Tak o tom pred rokmi informoval vedúci odboru civilnej ochrany Okresného úradu v Banskej Bystrici Miroslav Rusko.

Takmer tri desiatky lyžiarsky zdatnejších študentov absolvovalo celú 16 kilometrov dlhú trasu z Kráľovej studne do Dolného Harmanca na lyžiach.

Ostatní na lyžiach absolvovali necelé štyri kilometre dlhú trasu a na parkovisko v Dolnom Harmanci ich dopravili na šiestich terénnych autách a ich veci v nákladnom skriňovom aute V3S. Tri autá na ich presun poskytli Mestské lesy Banská Bystrica a ďalšie súkromní majitelia z Harmanca. Nik z detí a pedagógov nitrianskej školy, ktorí boli na lyžiarskom výcviku na Kráľovej studni, nebol chorý ani zranený.

Dobové zábery z tejto udalosti si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Snehová kalamita pred rokmi uväznila žiakov aj pedagógov na lyžiarskom
8
Galéria
Zdroj: TASR/Jozef Ďurnik
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM