Rastislav Búgel Kultúra

Literárna kaviareň Parnas: Pozrite si hercov inak ako v predstaveniach

V Starom divadle Karola Spišáka v Nitre bude aj v druhej časti divadelnej sezóny fungovať projekt Literárnej kaviarne Parnas.

Ilustračný obrázok k článku Literárna kaviareň Parnas: Pozrite si hercov inak ako v predstaveniach
Zdroj: TASR

Ako uviedla dramaturgička divadla Veronika Gabčíková, pokračovať bude nielen v interpretácii prózy a poetických textov hercami, dramaturgmi a režisérmi divadiel, ale aj predstaveniami inscenovanej poézie, autorských textov či Hviezdoslavovými baladami.

Pred niekoľkými dňami už divadlo v rámci literárnej kaviarne uviedlo autorský večer Radovana Hudeca, Miloša Kusendu a ich hostí s názvom Pár nás. O tom, aké potrebné je milovať svoje telo, budú zasa 25. februára rozprávať vo svojom programe herečky SDKS Andrea Ballayová, Katarína Petrusová a Agáta Spišáková.

Predstavenia literárnej kaviarne sú medzi divákmi obľúbené pre ich autentickú a často neformálnu atmosféru. Herci, dramaturgovia, režiséri a scénografi oboch nitrianskych divadiel sa tu poloimprovizovanou formou delia s divákmi o svoje pocity a myšlienky prostredníctvom literárnych diel, ktoré im prirástli k srdcu. „Ľudia, ktorých každodenným chlebom je interpretácia a prezentácia cudzích emócií, myšlienok a konaní sa pred svojimi divákmi predstavujú v úplne inej a novej polohe. Bez skúšania, štylizácie a hrania prezentujú poéziu, prózu či krátke dramatické útvary z vlastného pera či od renomovaných autorov, aby povedali, čo sa im páči, čo ich oslovuje, alebo čo sa deje v ich vnútri,“ hovorí o literárnej kaviarni Gabčíková.

Tento projekt v roku 2009 otvoril a pokrstil svojím recitálom Marián Geišberg. Postupne sa v nej predstavili herci SDKS Lucia Korená, Miloš Kusenda, Radovan Hudec či Ján Hrmo, členovia umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre Martin Nahálka, Milan Ondrík, Zuzana Moravcová i Eva Pavlíková spolu s umelcami a hercami z ďalších slovenských divadiel.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM