Rastislav Búgel Rôzne

Lekári si na vás posvietia na rušnej ulici: Na pretras prídu vaše pľúca

Čo by ste povedali, keby ste mali možnosť zmerať si kapacitu vašich pľúc priamo na ulici? Už začiatkom týždňa to budete môcť skúsiť.

Ilustračný obrázok k článku Lekári si na vás posvietia na rušnej ulici: Na pretras prídu vaše pľúca
Zdroj: TASR

„Dovoľujeme si Vám oznámiť, že v pondelok 13. apríla o 13.30 hodine pred DK ORBIS v Nitre si záujemcovia môžu dať zmerať kapacitu svojich pľúc. Bezplatné spirometrické vyšetrenie Vás dokáže včas upozorniť na možnú chronickú obštrukčnú chorobu pľúc,“ informuje Ľudmila Synaková z Útvaru propagácie a cestovného ruchu v Nitre.

Týmto závažným respiračným ochorením trpí na Slovensku viac ako 10 percent populácie. Aj napriek závažnosti tohto ochorenia, ktoré sa z hľadiska mortality vyrovná onkologickým ochoreniam, je povedomie o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc pomerne nízke. Pacienti podceňujú prvé príznaky ako je kašeľ alebo dýchavica a k lekárovi prichádzajú často neskoro.

„Žiaľ štatistiky ukazujú, že miera informovanosti verejnosti o CHOCHP je na Slovensku nízka. Napriek tomu, že CHOCHP je v súčasnosti nevyliečiteľné ochorenie, včasnou diagnostikou a pravidelnou dispenzarizáciou vieme pacientom skvalitniť ich život. Dôležité je, aby nepodceňovali príznaky a navštívili včas lekára,“ povedal MUDr. Daniel Paulovič z pneumologickej ambulancie zdravotníckeho zariadenia Dzurilla Nitra.

Záujemcovia budú mať možnosť odkonzultovať svoje zdravotný stav aj s lekárom – pneumológom, ktorý priamo na mieste zhodnotí výsledky spirometrického vyšetrenia a odkonzultuje ich s pacientmi. „Dôležitým cieľom podujatia je šíriť osvetu o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, ktorá patrí medzi nevyliečiteľné ochorenia,“ Informuje Synaková.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM