Veronika Veverková Krimi

Kriminalita v mestskej ubytovni?

Podľa niektorých obyvateľov Čermáňa za zvýšenými krádežami a kriminalitou v tejto mestskej časti stoja obyvatelia neďalekej mestskej ubytovne. Podľa vedúceho ubytovne však ani v jednom prípade polícia nepotvrdila, že do krádeží boli zapojení práve tí

Pred niekoľkými dňami sa v regionálnych aj celoslovenských médiách objavila informácia o tom, že obyvatelia Čermáňa chcú vytvoriť občianske hliadky, aby tak mohli ochrániť svoje majetky pred vyčíňaním obyvateľov ubytovne, s ktorými sú podľa niektorých obyvateľov stále väčšie problémy. Podľa agentúry TASR sa obyvatelia sťažujú na častejšie krádeže, hluk, neporiadok, špinu či popíjanie alkoholu pred ubytovňou. Ako pre TASR uviedol jeden z obyvateľov na Hlbokej ulici: deti z ubytovne napádajú ostatné deti, v okolí je neporiadok a do neskorého večera sa ozývajú z ubytovne vulgarizmy. Niektorí obyvatelia okolitých bytov však o žiadnej občianskej hliadke, ani krádežiach, do medializácie situácie nevedeli.

Činnosť obyvateľov je sledovaná Ako nás informoval Štefan Bórik z útvaru sociálneho úradu, vedúci ubytovne, po 22. hodine strážnik zapisuje čas príchodu a odchodu obyvateľov ubytovne, takže ak dôjde k nejakému podozreniu o kriminálnom čine, polícia má prehľad o tom, kto a kedy sa vo večerných a skorých ranných hodinách v ubytovni nenachádzal. Obvinenie z popíjania alkoholu pred budovou vyvrátil, keďže v ubytovni i pred ňou je zákaz pitia alkoholu i nosenia alkoholických nápojov do budovy. Nepopiera, že niektorí obyvatelia ubytovne, ktorých je však podľa jeho slov pár, navštevujú pohostinstvá a prichádzajú pod vplyvom alkoholu.

Väčšina obyvateľov je bezproblémových V ubytovni žije momentálne 127 osôb, z ktorých 10 – 15 je potrebné usmerňovať v ich správaní. V prípade, že nepomôžu napomínania a pohovory, môže dôjsť k vylúčeniu týchto osôb z ubytovne. Príkladom je rodina so siedmymi deťmi, ktorá bude do konca mesiaca vysťahovaná a deti budú umiestnené do detských domovov. Jednou z podmienok bývania v ubytovni je i zabezpečenie poriadku v okolí. Každá rodina má určenú službu. Podľa slov Štefana Bórika niektorí z obyvateľov, predovšetkým deti, musia prejsť výchovným procesom, ktorý trvá mesiace, roky, ale má už svoje pozitívne výsledky. ** Kriminalita v mestskej ubytovni** Obyvatelia ubytovne neboli veľmi zhovorčiví pri otázke o kriminalite. „Aj keby sme niečo vedeli, čo nevieme, ne… by sme si do úst, veď by bolo aj na nás zase zle,“ vyjadril sa jeden z obyvateľov. Podarilo sa nám získať informáciu, že niektoré deti si vedia zobrať, čo im nepatrí, no vo väčšej miere, podľa nášho zdroja, k ničomu nedochádza.

ubytovna
10
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM