Rastislav Búgel Samospráva

Kraj už nechce inzerovať v nitrianskom týždenníku: Premýšľa o založení vlastných novín!

Nitriansky samosprávny kraj bude možno od budúceho roku vydávať vlastné noviny. Vyplýva to z materiálu o mediálnej spolupráci, ktorou sa na svojom rokovaní zaoberali krajskí poslanci.

Ilustračný obrázok k článku Kraj už nechce inzerovať v nitrianskom týždenníku: Premýšľa o založení vlastných novín!
Foto: Rastislav Búgel

Podľa slov riaditeľa Úradu NSK Dušana Guťana vynakladá kraj na medializáciu svojich aktivít nemalé prostriedky. Spolupracuje pri tom s regionálnymi novinami, rádiami i televíznymi stanicami. „Žiaľ, niečo zlyháva, o čom svedčí aj neustále klesajúca účasť občanov vo voľbách. Kým v roku 2001 bola vyše 34-percentná, v roku 2013 bola už iba necelých 18 percent. Z toho vyplýva, že občan asi nevie, čo všetko kraj robí, čo všetko je v jeho kompetencii,“ skonštatoval Guťan.

Nerentabilná investícia

Podľa analýzy Úradu NSK by pre NSK bolo najvýhodnejšie, keby si vydával vlastné štvorstranové noviny. Náklady na ich prípravu, tlač i distribúciu by podľa Guťana boli nižšie, ako sa teraz vynakladajú každý mesiac na inzerciu v regionálnom týždenníku. „Ten vychádza v náklade 40 000 kusov. No tieto noviny si najskôr obyvatelia kraja musia kúpiť. Až potom sa dostanú k informáciám o kraji. Ak budeme vydávať vlastné noviny, ktoré budú distribuované až do 250 000 domácností v kraji zadarmo, stále nás to vyjde lacnejšie, ako si kupovať inzerciu v regionálnych novinách,“ vysvetlil Guťan.

Nápad sa im páči

Krajským poslancom sa nápad vydávať noviny pozdáva. Zároveň však upozornili na to, aby bol ich obsah aktuálny a objektívny. „Aby naše noviny a peniaze na ne vynaložené neboli hodené do koša priamo občanmi, spolu s ostatnými reklamnými letákmi,“ pripomenul poslanec Miloš Zaujec. Podľa jeho slov treba hľadať aj iné formy propagácie kraja. „Také, ktoré umožňujú informovať aktuálne a možno aj lacnejšie,“ dodal. Poslanec Ján Vančo v tejto súvislosti upozornil, že kraj mohol mať už dávno vytvorený svoj profil na sociálnych sieťach, kde sa dajú vkladať informácie prakticky okamžite.

O tom, či NSK napokon bude vydávať svoje vlastné noviny a za akých podmienok, budú poslanci rozhodovať na niektorom z ďalších rokovaní krajského zastupiteľstva.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM