Rastislav Búgel Samospráva

Kraj hospodáril v prvom štvrťroku s prebytkom: Najviac peňazí pritieklo z daní

Pozitívna správa z prostredia nitrianskej župy. Nitrianskemu samosprávnemu kraju (NSK) sa počas prvého kvartálu roku 2015 darilo napĺňať príjmy rozpočtu na 28,31 percenta.

Ilustračný obrázok k článku Kraj hospodáril v prvom štvrťroku s prebytkom: Najviac peňazí pritieklo z daní
Foto: Rastislav Búgel

Ako vyplýva z údajov, ktoré kraj zverejnil na svojej webovej stránke, z plánovaných ročných príjmov vo výške 165 470 521,62 eura dosiahli príjmy NSK k 31. marcu 2015 celkovú sumu 46 841 208,43 eura.

Dane a granty

Rozpočet kraja napĺňajú predovšetkým daňové príjmy. „Ich skutočné plnenie bolo vo výške 25 511 886,37 eura, teda na 31,89 percenta oproti schválenému rozpočtu,“ informoval Úrad NSK. Druhú najvyššiu príjmovú položkou rozpočtu tvoria granty a transfery, z ktorých kraj získal viac ako 15 miliónov eur. Z nedaňových príjmov prišlo do rozpočtu NSK za prvé tri mesiace tohto roku viac ako 4,4 milióna eur. Ide o financie, ktoré NSK získal z prenájmu a predaja majetku, z rôznych poplatkov za služby či z úrokov z vkladov a z účtov finančného hospodárenia.

Najviac putovalo do vzdelávania

Výdavky kraja dosiahli za prvý štvrťrok sumu 29 058 000 eur. Po úpravách a vylúčení príjmov z finančných operácií tak kraj počas prvých troch mesiacov roka 2015 vykázal prebytok 16 663 000 eur. Z výdavkových položiek kraja patrili k najvyšším sumy určené na vzdelávanie a školstvo v hodnote takmer 11,6 milióna eur. Vyše 4,7 milióna eur vynaložil NSK na sociálne služby a viac ako tri milióny eur na dopravu. K výdavkom v hodnote viac ako jeden milión eur patria aj náklady na opravy ciest, ktoré si v prvom kvartáli vyžiadali sumu takmer 2,4 milióna eur a skoro dva milióny eur vynaložil kraj na svoju administratívu. Nulové výdavky mal NSK v položkách služby občanom, bezpečnosť a tiež v položke manažment ochrany životného prostredia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM