Lucia Šútorová Rôzne Správy

Kolíska turfu v strednej Európe: Ubehlo 205 rokov od prvých dostihov pri Nitre

Obec pri Nitre sa môže pochváliť unikátnym prvenstvom. Presne pred 205 rokmi sa vtedajším Urmínom ozýval dupot koní na prvých dostihoch v strednej Európe.

Ilustračný obrázok k článku Kolíska turfu v strednej Európe: Ubehlo 205 rokov od prvých dostihov pri Nitre
15
Galéria

Mojmírovce sú známe svojimi kaštieľmi, pamiatkami a bohatou históriou. Vedeli ste však, že za čias Rakúsko-Uhorska bola práve táto obec kolískou turfu nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe?

Presne 22. mája 1814 sa v obci Urmín (dnešné Mojmírovce) na Huňadiovskom panstve konali prvé konské dostihy v Uhorsku. Zorganizoval ich tamojší chovateľ koní Jozef Huňadi podľa moderných pravidiel. Na trati dlhej 2600 metrov pretekalo 13 koní z najlepších stajní Rakúsko-Uhorska.

Tradícia nezanikla

V obecnej tlači Mojmírovčan, v článku Tatiany Ivanovej, sa dozvedáme, že konské dostihy sa konali na vtedajšom urmínskom majeri Poľný Kesov. „Tradícia pokračuje dodnes v Budapešti. Šľachtili sa tu kone a pýchou huňadyovskej stajne bol arabský plnokrvník Tajár s dobrodružným životným príbehom,“ stojí v článku.

Víťazom kôň Tajár

Ako sa uvádza na stránke obce Mojmírovce, najznámejší koň z urmínskeho chovu Tajár (1811–1830), pochádzal z Egypta a bol zakladajúcim chovným koňom uhorských teplokrvných koní. Práve tento kôň mal vyhrať aj prvý ročník spomínaných konských dostihov. „Kostra Tajára je v súčasnosti uložená vo veterinárnom múzeu vo Viedni,“ píše sa na stránke obce.

Pred piatimi rokmi si v Mojmírovciach pripomenuli túto dlhoročnú tradíciu!

Foto: ilustračné

Sila a výbušnosť koní: Neďaleko Nitry si pripomenuli 200 rokov od prvých dostiho
15
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie